TİP, Can Atalay için meydanlarda

0

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Manavgat İlçe Örgütü, Anayasa Mahkemesi’nin Hatay Milletvekili Can Atalay için ikinci kez ‘hak ihlali’ kararını vermesine rağmen, ilgili mahkemenin bu kararı uygulamamasını protesto etti.

Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen protesto eyleminde basın ve kamuoyu bildirisini TİP Yönetim Kurulu Üyesi Derya Dönmez okudu. Açıklamada; “Can Çıkacak Halkıyla Buluşacak, Hatay Vekilini İstiyor” sloganları atıldı.

“Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalı” sözleriyle konuşmasına başlayan Derya Dönmez şu ifadelere yer verdi:

Can Atalay, 233 gündür Silivri Cezaevinde

“Bugün, Hatay Milletvekilimizin Silivri’deki esaretinin 233’üncü günü. Anayasa Mahkemesi 21 Aralık’ta Can Atalay’ın başvurusu hakkında , “Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ve Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ile “Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının” ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi kararını uygulamamak sorumsuzluktur

Kararı uygulamakla yükümlü olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise iki gündür dosyayı incelememiş ve hala bir karar verememiş durumda. Üzerinde cüppe bulunan ve hâkim koltuğunda oturan kişilerin Anayasa Mahkemesi kararını keyfi şekilde bekleterek uygulamaması kabul edilemez bir sorumsuzluktur.

Anayasa’nın 153. Maddesi uyarınca; Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar.

Can Atalay hemen tahliye edilmelidir

Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey; Tahliye kararının uygulanarak Milletvekilimiz Can Atalay’ın tahliye edilmesidir.

Aksi bir karar suçtur

Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz!

TİP Manavgat İlçe Örgütü’nün açıklamasına DİSK’e bağlı Emekli-Sen Manavgat Şube Başkanı Salih Özdemir destek verdi.