ENKAZIN ADI: MİLLET İTTİFAKI IV. DEVA MI REVA MI?

0

Millet İttifakı’nın en genç iki partisinden biri olan Ali Babacan’ın DEVA Partisi ilk kuruluşunda gençler ve Kürtler üzerinde ciddi bir popülerlik elde etmesine ve hatta bazı kamuoyu araştırmalarında oyu % 4,5’e kadar çıkmasına rağmen gelinen aşamada hızlı bir düşüş yaşadı.

En güçlü olduğu dönemde Manavgat’ta bir teşkilatlanma gerçekleştiremeyen DEVA Partisi son bir yıl içerisinde Manavgat’ta ilçe başkanlığını kurmuş olsa da ciddi bir çalışma sürecine girmekte zorlandı.

Kadın ve Gençlik Kollarını kuramadılar

Ne kendi partilerinin kimliğini ne de kendi yönetim ve ilçe başkanlarını tanıtmada başarılı olamayan DEVA Partisi Manavgat Teşkilatının yeterli insan gücüne sahip olmadığı açıkça görülmektedir. Ne gençlik kollarını ne de kadın kollarını hala kuramamış olan DEVA Partisi bu haliyle kaçınılmaz olarak zayıf bir görüntü sergiliyor.

İşin ilginç kısmı gençlere, öğrencilere ve özellikle de kadına yönelik hazırlanan son derece iddialı olan ve lansmanı dahi yapılan; “Eğitim,” “Yüksek Öğretim”, “Gençlik”, “Kadın Eylem Planları” başlarda ses getirse de süreç içerisinde unutulmaya yüz tuttu.

Teori, pratikle uyuşmadı

Bahsi geçen planlar yukarıda saydığımız kesimlerin sorununu çözme adına hazırlanmıştı. Teorik olarak bu metinlerin anlatımı, yayınlanması ve okunmasıyla kadın, genç ve öğrenciler DEVA Partisi tarafından ikna edilecek ve partiye katılacak hiç değilse oyları alınacaktı. Ancak teori pratikle yine uyuşmadı.

Projelerini anlatamadılar

DEVA’nın projeleri bırakın Türkiye’yi, Manavgat’ta toplumsal kesimleri bile ikna edemedi. Dolayısıyla da ne kadın ne de gençlik kolları kurulabildi. Peki neden son derece iddialı bir şekilde lansmanı yapılan bu metinler Manavgat seçmenini ikna edemedi? Çünkü ilçe başkanlığı bu projeleri topluma anlatmak, aktarmak için dişe dokunur bir faaliyet yürütmedi. Bu projeleri o dönemde açık olan Manavgat’taki üniversite kampüslerine taşıyamadı, kadın haklarını savunan STK’lere ve sokaktaki kadına, öğrenciye gence bunları ulaştıramadı. Güçlü bir söylem eş güdümlü bir organizasyonla basını da işin içine katarak panel, konferans ve de söyleşiler gerçekleştiremedi.

Kronik sorun: Sahada yoklar!

Eğitim düzeyi yüksek olduğunu ileri sürdükleri yönetim kurulu üyelerini sahada kullanamadılar. Kendi parti metinlerini kamuoyuna ulaştıramadıkları için Manavgat’ta kadın ve gençlik kolları dahi oluşturamayan DEVA Partisi, Millet İttifakı içerisinde ittifakın hangi fikrini veya propaganda unsurunu Manavgatlıya taşıyabilir? DEVA’cıların bu soruyu öncelikle kendilerine sormaları gerekir…

Türklükle ilgili söylem partiye zarar verdi

Manavgat gibi Yörük nüfusunun yoğun olduğu, Türk Milliyetçiliğinin güçlü bulunduğu bir arenada DEVA Genel Merkezinin depremden önce Türklükle ilgili gerçekleştirdiği ve kamuoyunda tartışılan, kabul görmeyen söylemle beraber DEVA Manavgat İlçe Başkanlığı’nın yapabileceği hiçbir şey kalmamış ve siyaseten Manavgat’ta yara almıştır.

HDP’nin yörüngesine mi girdi?

Genel merkez politikaları nedeniyle bu aşamadan sonra ancak HDP’den oy alabilecek potansiyele evrilen parti, bırakın kadın ve gençlik kollarını, mahalle temsilciliklerini dahi kurmada başarılı olabilme şansını zora sokmuştur. Manavgat DEVA Partisi ilçe yöneticileri her ne kadar iyi niyetli olsalar da: teşkilatlanmada ve üye yazımında zorlanacaklardır.

Millet İttifak’ına verecekleri bir katkı yok

Millet İttifakına ne insan ne de maddi bir katkı sağlayamayacak olan DEVA Manavgat’ın, Manavgat siyasetine kazandırabileceği bir şey yoktur. Yönetiminde kaç tane Manavgatlı barındırdığı dahi merak edilen DEVA Manavgat’ın ancak CHP’nin inisiyatifiyle kendine alan açabileceğini söyleyebiliriz.

Az da olsa umut vardı, yerini umutsuzluğa bıraktı

Yerel siyaset danışmanları bulunmayan, siyasal iletişim ofisi olmayan DEVA Manavgat Teşkilatı’nın, Millet İttifakının diğer partileri tarafından yönlendirilmesi gerekmektedir. Hata yapmaya son derece müsait olan tecrübesiz bu yapılanmanın en ufacık bir hatasının Manavgat’taki sağ, muhafazakâr ve ülkücü kökenli oyların AK Parti-MHP ortaklığı tarafından konsülde edilme ihtimali yüksektir. Bu durum Millet İttifakına kaybettirir. Partinin kuruluşunda az da olsa umut vardı, ama umut yerini artık umutsuzluğa bıraktı.

DEVA Manavgat İlçe Yöneticileri öncelikle özeleştirilerini yapmalı ve kendilerine şu soruyu sormalıdır:

 Çalışma esaslarımız Manavgat’a reva mıdır?