ENKAZIN ADI: MİLLET İTTİFAKI (I. KISIM)

0

10 vilayetimizde derin yaralar açan 6 Şubat depremleri nasıl ki arkasında hükümeti enkaz altında bıraktıysa iktidara gelmeye son derece yakın olan Millet İttifakı da Manavgat’ta plansızlıktan dolayı siyasi bir enkaza, hatta mevtaya dönüşmek üzere.

Millet İttifakını oluşturan 6 partiden 5’inin Manavgat’ta teşkilatının ve örgütlenmesinin bulunmasına rağmen hiçbir ortak faaliyette yer almaması genel merkezlerde başlayan uyumun taşraya taşınamadığını ve belki de Millet İttifakı partilerinin taşra yöneticileri tarafından ittifakın neyi ifade ettiğinin anlaşılamamış olduğu izlenimi uyandırmaktadır.

Millet İttifakı kapsamında hiçbir ortak organizasyonun içinde bulunmamakla eleştirilen ve milletvekili adayı olmak için istifa eden eski CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar’ın görevi bırakması, AK Parti muhaliflerinde Millet İttifakı’nın önünü açacağı şeklinde yorumlanmıştı.

0ykun Başar beklentilere cevap verdi mi?

Hatta gençlik yıllarından itibaren CHP örgütünde olan Oykun Başar’ın Aliye Coşar yerine CHP ilçe Başkanı olarak atanması ittifakın derlenmesi ve toparlanması konusunda Manavgat kamuoyunda bir heyecan bile oluşturmuştu. Ne var ki Oykun Başar’ın ilçe başkanlığı ile Millet İttifakının önünün açılacağını düşünen başta bizler ve Manavgatlı siyasi çevreler kısa sürede yanıldığını fark etti. Oykun Başar’ın Aliye Coşar gibi pasifliği tercih etmesi, kamuoyunun karşısına milletvekili olmak isteyen kişiler kadar da olsa çıkmayı tercih etmemesi hatta Millet İttifakı ilçe başkanlarını ziyaret dahi etmemesi en azından tarafımızda Millet İttifakı’nın Manavgat’ta enkaz altında kalabileceği olasılığını gündeme getirilmesine neden oldu. Bugün geldiğimiz noktada Millet İttifakının iki lokomotif partisinden biri olan CHP bir enkazın altında kalmak üzeredir.

Saadet Partisinin siyasi acemiliği

CHP Manavgat İlçe Örgütünün Millet İttifakı kapsamındaki edilgenliğinin bir benzerini Saadet Partisi Manavgat Teşkilatında da görmek mümkün. CHP ile birlikte Millet İttifakını kuran iki partiden biri olduğunu sık sık vurgulayan Saadet Partisi Manavgat İlçe Başkanlığı da aynı CHP gibi Millet İttifakını hareketlendirme de başarılı değil. Millet İttifakında eş güdüm yakalayabilen bir yapılanma kurma noktasında ciddi bir adım atamayan Saadet Partisinin bu tavrı Millet İttifakının nasıl da vahim bir tablonun içerisine düştüğünü göstermektedir. Kısacası Millet İttifakının iki kurucusu olduğu iddia edilen CHP ve Saadet Partisi bu iddialarının doğruluğunu Manavgat’ta ispatlayamamıştır. Birbirleriyle bir araya gelmeyi bile başaramayan bu iki parti farklı fikirlere sahip Manavgatlı seçmeni nasıl bir yolla Millet İttifakıyla buluşturacağı başta biz olmak üzere tüm siyasi çevrelerce merak konusu.  Kamuoyu araştırmalarında oylarını ve tabanını Yeniden Refah Partisine kaptırmakta olduğu görülen Saadet Partisi’nin bu durumu ortadan kaldırmak için Millet İttifakından yararlanamaması tam anlamıyla siyasi acemiliktir. Saadet Partisi’nin Millet İttifakı ile yapacağı ortak çalışmalarla kamuoyuna kendini daha fazla gösterme ve anlatma şansını yakalamasına rağmen bunu kullanamaması acaba neyle açıklanabilir? CHP pasifliği ile Memleket Partisinin, Saadet Partisi ise bir şeyleri organize edememesiyle Yeniden Refah Partisinin güçlenmesine alan açmaktadır.

İlçe başkanları siyasi körlük içinde

İlçe başkanlarının bu durumu fark edememesi siyasi körlüğün ve öngörüsüzlüğün her iki ilçe teşkilatında ulaştığı korkunç noktayı göstermektedir. Kısacası hem CHP hem de Saadet Partisi ilçe başkanlıkları bir yandan kendi partilerinin bindiği dalı kesmekte diğer yandan afetlerin getirdiği histerik evrede toplumun kendilerinden bekledikleri güveni verememesine neden olmaktadır.

Millet ittifakı ilçe başkanları bir araya gelmeli

Millet İttifakının Manavgat’ta sistemli bir yere oturabilmesi ve etkili bir çalışma yürütebilmesi için ilçe başkanlarının genel başkanlarını örnek alarak bir araya gelmeleri ve konuşmaları şarttır. Genel başkanı desteklemenin genel başkan tablolarını duvarlara asmamak olduğunun artık yerel siyasetçilerce anlaşılması gerekmektedir.

Millet İttifakının bir sözcüsü olmalı

CHP ve SP Manavgat İlçe Başkanları gerçekleştirecekleri çalışmaları netleştirmeleri,  görev dağılımı yapmaları hatta bir koordinasyon merkezi ve sözcü atamaları zorunlu hale gelmiştir. Eğer bu gerçekleşmezse Millet İttifakı önümüzdeki seçimleri Manavgat’ta AK Parti karşısında ancak küçük bir farkla kazanabilir. Hâlbuki depremde, ekonomide ve sosyal hayatta enkaz altında kalan AK Parti ve Cumhur İttifakının keskin bir farkla seçimi kaybetmesi öngörülmektedir.

CHP Manavgat’ta gücünü hissettirmeli

Manavgat’ta CHP’nin sahip olduğu insan gücü ve maddi imkânları Saadet Partisinin medya, propaganda ve müktesebat imkanıyla harmanlanması gerekmektedir. Millet İttifakı planlı çalışmadan Manavgat’ta Cumhur İttifakına fark atması beklenemez. CHP ve Saadet Partisi ortak hareket etme kanallarını inşa edemezse AK Parti tüm enkaza rağmen MHP ile birlikte oylarını Manavgat’ta konsülde edebilir hiç değilse bir önceki oy oranına yakın bir oy alabilir. Seçimde yaşanılacak bir başarısızlık Yeniden Refah Partisini Milli Görüş Camiasında, Memleket Partisini Atatürkçü-Ulusalcı siyasette, TİP ve TKP’yi de özgürlükçü, insancıl sol fikriyatında merkezi bir konuma taşıyabileceğini CHP’li ve Saadet Partili idarecilere hatırlatmak isterim. Her iki partinin ilçe başkanları bir araya gelerek Millet İttifakını yekpare bir boyuta taşıması gerekmektedir. Eğer bu yapılamazsa Memleket Partisi ve Yeniden Refah Partisi şu anda olduğu gibi oturdukları yerden hiçbir şey yapmadan partilerini güçlendirecektir. Millet İttifakını oluşturan diğer partilerin durumuyla ilgili gözlemlerimizi yarınki yazımızda sizlerle paylaşacağız.