“Sonsuz Kadın Sonsuz Cumhuriyet” Tiyatro Oyununa Büyük Ödül

0

11. Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri kapsamında “Cumhuriyet 100. Yıl Özel Ödülü”ne Manavgat Belediyesi Kent Tiyatrosu’nun sahnelediği “Sonsuz Kadın Sonsuz Cumhuriyet” oyunu ile Manavgat Belediye Başkanı Dr. Niyazi Nefi Kara lâyık görüldü.

Türkiye’nin dört bir yanındaki tiyatro hareketlerini akademik olarak izleyen Yeni Tiyatro Dergisi’nin 2023 – 2024 Emek ve Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Manavgat Belediyesi Kent Tiyatrosu’nun (MAKET) sahnelediği “Sonsuz Kadın Sonsuz Cumhuriyet” oyunu ile Manavgat Belediye Başkanı Dr. Niyazi Nefi Kara “Cumhuriyet 100. Yıl Özel Ödülü”ne lâyık görüldü. Bu ödül, oyunun Cumhuriyet’in değerlerini ve kadın haklarını merkeze alan derin teması ve etkileyici performansı nedeniyle verildi.

MAKET Genel Sanat Yönetmeni Kortidis’e ödül

Manavgat Belediyesi Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Kosta Kortidis, Yönetmenlik Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Kortidis’in ödülü, sanatsal vizyonu, yönetim becerileri ve sahneleme sürecindeki özgün katkılarına yönelik bir takdir olarak verildi.

Kosta Kortidis ise ödülünü alırken, sanatın evrensel diliyle toplumsal konuları işlemenin ve izleyiciyle derin bağlar kurmanın önemini vurguladı. Ödüllerin, tiyatro sanatına ve kültürel mirasımıza katkı sağlamak için bir ilham kaynağı olmasını diledi.

“Manavgat Belediyesi Kent Tiyatrosu için gurur kaynağı”

Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, ödül töreninde yaptığı açıklamada, bu başarının Manavgat Belediyesi ve Kent Tiyatrosu için büyük bir gurur kaynağı olduğunu belirtti. Kara, tiyatro sanatının ve kültürünün toplumsal değerlerimizi daha da güçlendirmede önemli bir araç olduğunu vurgulayarak, ödüllerin Manavgat’a ve ülke geneline olumlu yansımalar yapmasını umduklarını ifade etti.

Bu ödüller, Manavgat Belediyesi Kent Tiyatrosu’nun yaratıcı ve toplumsal açıdan duyarlı projeler üretme çabalarını ve uluslararası alanda tanınırlığını artırma çabalarını taçlandırmış oldu.

            Gecede ödül alan diğer önemli isimler şöyle:

Resul Emrah Şahan – Sanat Katkı Ödülü

Göksel Kortay – Onur Ödülü

Rutkay Aziz – Onur Ödülü

Zuhal Olcay – En İyi Kadın Oyuncu

Engin Günaydın – En İyi Erkek Oyuncu

Elvin-Erdal Beşikçioğlu – En İyi Yönetmen (Müzikal)

Uraz Kaygılarlıoğlu – En İyi Erkek Oyuncu ( Müzikal)