Kaya, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır demeye devam edeceğiz!”

0

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada kadına şiddet konusunu bir kez daha gündeme taşıdı. Kaya, “ İstanbul Sözleşmesi yaşatır demeye devam edeceğiz” dedi.

“Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet bu tabloyu hak etmiyor”

“Atatürk’ün önderliğinde kadınlar meslek seçimi, siyasal alanda seçme ve seçilme, eğitime erişim gibi fırsat eşitliği tesis eden önemli kazanımları Cumhuriyet’in ilk yıllarında, bugün gelişmiş diye saydığımız çoğu ülkeden önce elde etti. Oysa bugün, yani cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlarında kadına şiddeti, kadın cinayetlerindeki artışı, cinsiyet ayrımcılığını sıkça konuşmak durumunda kalıyoruz” diyen Antalya Milletvekili Aykut Kaya, “OECD verilerine göre 2023 itibarıyla “hayatlarında en az bir kez eşi veya sevgilisinin fiziksel ve/veya cinsel şiddetine maruz kalan kadınların oranı  ülkemizde yüzde 32. Bu oranla OECD’de ikinci sırada yer alıyoruz. Avrupa’da ise birinciyiz.” İfadelerini kullandı.

Sokakta rahat yok, evde rahat yok

Daha vahim, yeter artık dedirten istatistiğin ise kadın cinayetleri alanında olduğunu belirten Kaya, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre ülkemizde 2023 yılında ne yazık ki 315 kadın cinayeti, 248 ise şüpheli kadın ölümü gerçekleşmiş. Son 3 yıla baktığımızda, yani 2021-2023 döneminde ise toplamda 929 kadın cinayeti ve 710 şüpheli kadın ölümü var. En güncel veri ise geçen aya ait ve bu veri bize diyor ki, ülkede her gün ortalama bir kadın cinayeti gerçekleşiyor. Şimdi hal böyle iken hükümet bununla mücadele etmek ve bu sorunu kökten çözmek yerine, İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede hukuksuz bir şekilde çıkılmasına alkış tutuyor. Kadınlar için yaşam standardı o kadar aşağıya çekilmiş durumda ki bunu TÜİK yaşam memnuniyeti araştırmasından da görüyoruz. 2023 verilerine göre, yaşadıkları çevrede gece yalnız yürürken kendilerini güvensiz hissedenlerin oranı kadınlarda yüzde 27,4, erkeklerde yüzde 10,2’dir. Hatta daha da trajik olanı ülkemizdeki kadınların yüzde 6,3’ünün evde yalnız otururken, bakın tekrar ediyorum, kendi evinde yalnız otururken bile kendini güvende hissetmemesidir. Sokakta rahat yok, evde rahat yok…” değerlendirmesinde bulundu.

Sorunların temel kaynağı toplumsal cinsiyet eşitsizliğidir

“Eğer kadına yönelik şiddeti azaltmak, kadın cinayetlerini önlemek istiyorsak ilk işimiz bu sorunların temel kaynağının toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu kabul etmek olmalı.  Kadına yönelik şiddet ile mücadele konusunda samimiysek ve etkin politikalar üretmek istiyorsak da TBMM bir bütün olarak toplumsal cinsiyete duyarlı bakış açısı geliştirmelidir.” diyen Kaya, “Kadına karşı son dönemde hızla yükselen bu yeni ve yanlış bakış açısına karşı mücadele etmek konusunda İYİ Parti olarak kararlılığımızı daima koruyacağız. Rotamız Atatürk’ün çizdiği yolda, bize devredilen bayrağı daha da ileri taşımak olmalı” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ Yaşatır demeye devam edeceğiz!

“İstanbul Sözleşmesi yaşatır demeye devam edeceğiz” diyen Kaya, konuşmasını Gandi’nin bir sözü ile tamamladı:

“Kadını zayıf cins olarak tanımlamak bir iftiradır ve erkeklerin kadınlara karşı yaptığı haksızlıktır. Eğer güçten kastedilen kaba kuvvet ise elbette kadınlar erkeklerden daha az vahşidir. Ancak güç eğer ahlaki bir güçse, o zaman kadınlar erkeklerden tarif edilemez derecede üstündür.”