Eğitime / Öğretime Âşık Bir Vekil

0

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya seçimden önce verdiği sözü tutmanın gururunu yaşarken, aynı gururu Antalyalı Hemşehrilerine de yaşatıyor. Kaya, Manavgat’ta Bilim, Fen ve Teknoloji Laboratuvarı kurulması ile ilgili protokol Vali Hulusi Şahin ve İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz ile birlikte imzalandı.

Bilim Fen ve Teknoloji Laboratuvarı

Manavgat / Hatipler Mahallesi’nde açılacak olan ve kırsaldaki üç yerleşim yerinden taşımalı eğitimle faaliyete geçecek 24 derslikli Hatipler İlkokulu/Ortaokulu’na, İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya tarafından vefat eden eşi Eda Kaya adına Bilim, Fen ve Teknoloji Laboratuvarı ismi verilecek.

Merhum eşinin anısını yaşatacak

Milletvekili Aykut Kaya’nın Antalya Valisi Hulusi Şahin ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz ile birlikte imzaladığı işbirliği protokolünün ilk adımı olarak, Manavgat Hatipler İlkokulu/Ortaokulu’nda ‘Eda Kaya Bilim, Fen ve Teknoloji Laboratuvarı’ kurulacak. Hem ilkokul hem de ortaokul öğrencileri tarafından kullanılacak olan Eda Kaya Bilim, Fen ve Teknoloji Laboratuvarında öğrenciler bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip edebilme imkânına sahip olacak. Bu sayede öğrenciler arasındaki fırsat eşitliği sağlanacak. Laboratuvarda öğrenciler sanal gözlüklerle artırılmış gerçeklik çalışmalarına katılabilecek; girişim, teknoloji, matematik, fen, doğa, hava ve astronomi ile ilgili çalışmalar yapabilecek.

“Söz verdim, sözümü tutuyorum”

İmza töreni sonrası kısa bir açıklama yapan İyi Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, 14 Mayıs seçimlerinden önce bir söz vermiştim. Milletvekili seçildiğim takdirde alacağım vekil maaşlarının tamamını ihtiyacı olan okullara bağışlayacağım diye. Şimdi bu sözümü tutmanın gururunu yaşıyorum. Merhum eşim adına kurulacak laboratuvar sadece bir başlangıç. Eğitime desteğim ve sözüm vekilliğim boyunca devam edecek” dedi.

Eğitimde fırsat eşitliğine iyi bir örnek

Ünlü düşünür Bernand Shaw’ın “ Eğitim, meyvenin kendisi değil, bilgi ağacından meyve toplamaya yarayan bir merdivendir” vecizesine atıfta bulunan Kaya, merdivenin ilk basamağına adımı attığını söyledi. Kaya, “Antalya’da Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ilk kez kurulacak olan Eda Kaya Bilim, Fen ve Teknoloji Laboratuvarı sayesinde öğrenciler köylerinden ülkesine ve dünyaya ulaşacak” dedi.

Antalyalı Hemşehrilerinin gururu oldu

Kaya’nın, ihtiyacı olan köy okullarında eğitimde fırsat eşitliğini dengelemeye yönelik bağışları ile hayırseverliği Antalyalı hemşehrileri tarafından takdirle karşılandı.  Eğitime ve öğretime aşık bir vekile sahip oldukları için memnuniyetlerini dile getirdiler.