Başkan GÜNGÖR, “Coğrafi işaretli ürünler kentin değeridir”

0

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, coğrafi işaretli ürünün önemine vurgu yaparak coğrafi işaretli ürünlerin başlı başına bir değer olduğunu ve bu ürünlerin tarladan sofraya gelene kadar kendine özgü bir hikâyesinin yazıldığını tarihsel geçmişi ve yaşanmışlıkları barındırdığını belirtti.

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilen Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı’nın (YÜCİTA) hazırladığı YüciDergi’nin 3. sayısının lansmanına katıldı.

YÜCİTA’nın çok önemli bir görevi icra ettiğini ve Türkiye’de yöresel ürünleri koruyabilmek için çaba harcadığını belirten Başkan Güngör, “YÜCİTA yöresel ürünlerimizi koruyabilmek için ideal bir Coğrafi İşaretler sisteminin kurulabilmesi, yöresel ürünlere değer kazandırılarak sürdürülebilir kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve kültürel ve biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda çaba harcamaktır. YÜCİTA’nın hazırladığı YüciDergi’nin “Gourmand Award”da dünyanın en iyi 2. dergisi ödülünü alması nedeniyle gurur duyduk. Gönüllük esası ile çalışıp ülkemize değer katan YÜCİTA’nın kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioglu ve ekibi kutluyorum. Emekleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu. Başkan Güngör, yöresel ürünler ve coğrafi işaretlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Coğrafi işaretler ve yöresel ürünler tarihimizi ve kültürümüzü yansıtıyor

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, yöresel ürünlerin önemine vurgu yaparak, ülkemizin her bir köşesinde yetişen coğrafi işaretli ürünün başlı başına bir değer olduğunu ve bu ürünlerin tarladan sofraya gelene kadar kendine özgü bir hikâyesinin olduğunu, tarihsel geçmişi ve yaşanmışlıkları barındırdığını belirtti.

MATSO olarak Manavgat Altın Susamına coğrafi işaret tescili aldık

Manavgat’ın bir değeri olan Manavgat Altın Susamına MATSO olarak coğrafi işaret tescil aldıklarını ve her mecrada ürünü tanıtmaya çalıştıklarını belirten Başkan Güngör, Manavgat’ın diğer coğrafi ürünleri için yeni başvurularda bulunulduğunu Türk Patent ve Marka Kurumunda değerlendirme sürecinde olduğunu belirtti.