Vekil her fırsatta dile getiriyor ama…

0

İyi Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya bulduğu her fırsatta Antalya’nın sorunlarını Meclis Kürsüsünde dile getiriyor. Kaya bugün son olarak ulaşım sorununu Meclis’e taşıdı.

Kaya, Meclis’in dünkü oturumunda barınma krizine değinmiş, “Barınma Sorunu ve Fahiş Kiralar” ile ilgili verdiği Meclis Araştırma Önergesi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti.

Antalyalı seçmenin partisine ve kendisine güvenerek TBMM’ne vekil olarak gönderdiğini ve bu görevi layıkıyla yapmak için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağını belirten Kaya, Antalya’nın sorunlarını gündeme taşımakta ısrarlı olacağını, yılmayacağını söyledi.

“Kiralar yüzünden boşanmalar arttı”

Asgari ücretlinin, emeklinin ve kamu görevlilerinin kiralık ev bulmasının imkânsız hale geldiğini belirten Kaya, “ Bir ülkede konut fiyatları hızla artıyorsa konuta erişim zorlaşmaya başlar, konut fiyatları hızla artarken gelirlerdeki artış bunun oldukça gerisinde kalıyor ise barınma krizi baş göstermeye başlar. İşte ülke olarak bugün içinde bulunduğumuz durum bu. İnsanların en temel haklarından biri barınma hakkıdır. Sadece son 2 yılda verilere göre konut fiyatları ülke genelinde ortalama % 447 artarken kendi ilim Antalya’da % 550 artmış bulunmaktadır. Kiralar da konut fiyatlarından farklı bir durumda değil. Bugün kendi ilim Antalya’da kamu görevlilerinin, emeklilerin, asgari ücretli çalışanların kiralık ev bulma imkânı yok denecek kadar azdır. Bu sorun yüzünden insanlar çok büyük sıkıntılar yaşamakta, aile içi huzursuzluklar artmaktadır. Boşanma oranları yükselmekte ve barınma ihtiyacını karşılayamamaktan dolayı eğitimine ara veren öğrenci sayısı her geçen gün artmaktadır. Barınma krizi sorununun nedenlerini anlamak ve gereken çözümleri üretmek üzere Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif ediyorum’’ ifadelerini kullandı.