“Mağdur edilen yalnız gençlerimiz değil, Cumhuriyetimizin geleceğidir”

0

Her ay aldığı milletvekili maaşını kuruşuna dokunmadan tamamını köy okullarına bağışlayan İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Akdeniz Üniversitesi önünde gerçekleştirdiği basın toplantısında öğrencilerin barınma sorununu ülke gündemine taşıdı.

Türkiye’nin ciddi bir ekonomik kriz ve enflasyon sorunuyla karşı karşıya olduğunu ve büyükşehirlerde her geçen gün derinleşen barınma krizinden en çok etkilenen kesimin üniversite öğrencileri olduğunun önemine dikkat çeken Kaya, mevcut belediye başkanları ile belediye başkan adaylarına yaptığı çağrıyla da tüm dikkatleri üzerinde topladı.

“Öğrenciye toplu ulaşım ücretsiz olsun”

Basın toplantılarını otel lobileri ya da kapalı alanlarda değil halkın içinde, sorunun merkezinde yapmasıyla taraflı-tarafsız her kesimin takdirini kazanan İYİ Parti’nin çalışkan Antalya vekili Aykut Kaya, yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkan adaylarına; üniversite öğrencileri için toplu taşıma ücretlerinin ücretsiz yapılmasını seçim vaatleri arasına koymaları çağrısında bulundu.

“Barınma sorunu çözülmeden, her ile üniversite açmanın yararı yok”

Her ilde bir üniversite açılmasının eğitim ve üniversitelerin kalitesini düşürdüğü gibi barınma sorununu da gün yüzüne çıkardığını belirten Kaya, “ Açılan her üniversitenin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yurt yapılması gerekiyor. Sosyal devlet olmanın gereği eğitim eşitsizliğini ortadan kaldıracak maddi imkânları sağlamak değil midir? Bu şartlarda yoksul bir öğrenci, varlıklı bir öğrenci ile nasıl yarışabilir? “ diye sordu.

“Yurt bulamayan öğrenci, farklı hedefleri olan grupların eline düşüyor”

Yurt bulamadığı için üniversiteye kaydını yaptırmayan ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin değişik amaç ve hedefleri olan grupların denetimine girdiğini ifade eden Kaya, “Gençler, fikren ve zihnen istismara açık hale geliyor” diye konuştu.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya’nın Antalya Akdeniz Üniversitesi Binası (AÜ) önünde gerçekleştirdiği basın toplasında öne çıkan başlıklar şöyle:

“Öğrenciler devletsiz bırakılmamalı”

 • 2022 itibariyle Antalya üniversitelerinde toplam 82 bin civarında üniversite öğrencisi var. Yurt kapasitesi ise KYK yurt kapasitesi 18.135 sadece Antalya’da 100 öğrenciye 22 yatak düşüyor. Antalya gibi tarım, turizm, tarih, eğitim ve kültür kentinde üniversite öğrencisi barınma, geçinme ve hayatta kalma mücadelesi veriyor.
 • İlk olarak yurt sorununu çözmek lazım. Yurtlar konusu derhal müdahale edilmesi gereken bir alan. İYİ Parti olarak seçimlerden önce derhal tüm yurtların yenilenmesi, öğrenci sayısına uygun yeni yurtlar açarak barınacak bir yer arayan öğrencilerin devletsiz bırakılmaması gerektiğini söylemiştik. Yurtların odaları en fazla 4 kişilik olmalı, interneti ve ulaşımı kaliteli hale getirilmeli, yemekleri sağlıklı ve lezzetli olmalı. Hatta yurtlar yalnızca bir barınma alanı değil, bir kampüs gibi tasarlanmalı ve öğrenciler için birer öğrenme ve yaşam merkezi haline getirilmeli.
 • Akdeniz Üniversitesinde ilk öğün 14, ikinci öğün 40 TL’dir. KYK yurdunda kalan öğrencimiz sabah 10 TL’ye simit, 5 TL’ye çay alsa sadece 3 öğün yemek masrafı günlük 69 TL yapıyor. Ayda 2070 TL yemek masrafı oluyor. Antalya’da tek yön öğrenci bileti 6,5 TL, gidiş-dönüş 13 TL, aylık 390 TL ulaşım masrafı oluyor. Yerel seçimler yaklaşıyor, belediye başkan adaylarına buradan çağrıda bulunuyorum. Toplu taşıma ücretlerinin üniversite öğrencileri için ücretsiz yapılmasını seçim vaatleri arasına koysunlar.
 • İşin başka bir yönü daha var. Özel sektörde kamuda nitelikli eleman açığı, ülkemizin kronik sorunlarımızdan bir tanesi. Bu sorunun çözümü olan gençlerimizin sorunlarını çözüyor muyuz?
 • 18 yaşında bu sorunlarla boğuşan bir öğrenciye verilen eğitimin niteliğinden söz edebilir miyiz? İşte sonuçlar ortada PISA sınav sonuçlarında 79 ülke arasında okuduğunu anlama, matematik ve fen bilimleri alanlarında OECD ülkeleri ortalamasının üstüme çıkamıyoruz. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük çocukların, yüksek olan çocuklara kıyasla kötü sonuçlar çıkardığı bir gerçek.
 • Öğrencilerin yüzde 80’i kötü koşullarda yaşıyor ve besleniyor. Bu öğrenciler nasıl nitelikli sosyal bilimci, kaliteli mühendis, alanında öncü bilim adamı, mimar, doktor olacak.
 • Yanlış ekonomi politikalarının faturasını öğrencilerimiz ödüyor. Sosyal devlet olmanın en önemli görevi öğrencilerin refahını artırmak değil mi?
 • Hükümet bütçe açığı kapatmak için 1,1 trilyon TL ek bütçe çıkardı, vergileri artırdı. Şimdi sormak istiyorum, bu vergiler nereye harcanacak? Parası yetmediği için okumayan, yeterli beslenemeyen, kötü şartlarda yaşayan öğrencilerden daha acil olan bir sorunumuz mu var?
 • Öğrenciyi merkezi alan bir politika anlayışına ihtiyacımız var. Öğrenciyi pasif, minnet ve yardım bekleyen bireyler olarak göremeyiz. Öğrenci bu sistemin merkezindedir. Öğrenci müreffeh olacak ki eğitimin kalitesi yükselsin. Öğrencilerin refah seviyesi iyileştirilmeden eğitim sisteminde hangi sorun çözülebilir. Eğitimin sorunlarını ortak akılla çözmeliyiz.
 • Buradan Gençlik Spor Bakanına, Milli Eğitim Bakanına ve ilgili yetkililere sesleniyorum. Üniversitelerimizde eğitim ve öğretim hayatının başlamasına sayılı günler kalmış durumda. Ne yazık ki sadece Antalya’mızda on binlerce gencimiz en temel hakkı olan barınma hakkından mahrum kalacak. Milyonlarca sığınmacıyı ağırlayan, barındıran Devletimizin, kendi geleceği olan öğrencilerini çaresiz bir şekilde ortada bırakmamalıdır. Unutulmamalıdır ki sokakta bırakılacak, mağdur edilecek yalnız gençlerimiz değil Cumhuriyetimizin geleceğidir.
 • Bir an önce ilgili Devlet görevlilerini Üniversite öğrencilerimizin barınma krizini çözmek için acil eylem planı oluşturup, hayata geçirmeye, orta ve uzun vadede ise kalıcı çözüm üretmeye davet ediyorum.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığına verdiğimiz soru önergesinde öğrencilerin barınma sorununu nasıl çözeceklerini, ne gibi çalışmalar yaptıklarını sorduk, cevap bekliyoruz, konunun takipçisi olacağız.

Buradan çağrıda bulunuyor, çözüm önerimizi sunuyorum, kamu malıdır isteyen alsın kullansın:

 • Gençlik ve Spor Bakanlığı yurt inşaatları tamamlanana kadar bina kiralama yoluna giderek barınma sorununu çözümü noktasında adım atılmalı
 • Özel sektöre teşvikler vererek ekonomik durumu ne olursa olsun her öğrenciye hitap edecek özel yurtlar inşa ettirmeli. KYK yurtlarında ile özel yurtlarda aynı ve yüksek yaşam standardı ve makul fiyat standardı getirilmeli. Teşvik, düzenleme ve denetimlerle velilere güven telkin edecek şekilde özel yurtlar yapılmalı.
 • 1250 TL olan kredi ve burs mutlaka 2500TL’ye çıkarılmalı
 • KYK yurduna yerleşemeyen öğrencilere yurt veya kira yardımı olarak aylık barınma desteği sağlanmalı.
 • Acil olarak KYK yurtlarının koşulları ve yaşam şartları iyileştirilmeli
 • Yerel seçimler yaklaşıyor, yalnızca Antalya değil tüm belediye başkan adaylarına çağrıda bulunuyorum. Toplu taşıma ücretlerinin üniversite öğrencileri için ücretsiz yapılmasını, internetin sınırsız limitsiz olmasını seçim vaatleri arasına koysunlar.

“Geleceğimize sahip çıkalım”

Son olarak tekrar hatırlatıyorum. Üniversite gençliği Cumhuriyetimizin ve devletimizin geleceği ve teminatıdır. Geleceğimize sahip çıkalım. Onları çaresiz ve en doğal haklarından mahrum bırakmamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.