Süleyman Öz aday adayı mı?

0

Sokakta, son günlerde en sık karşılaştığımız soruların başında Süleyman Öz’ün,  Manavgat Belediye Başkanlığı’na aday adaylığıyla ilgili soru geliyor.  Sokak her ne kadar bunu konuşuyorsa da; Süleyman Öz’den ne bir açıklama duyduk, ne de bir işaret alabildik. 

Yıllardır AK Parti saflarında siyaset yapan Süleyman Öz’ün seçim evresinde aday adayı olarak isminin geçmesi gayet doğal bir durum.

Süleyman Öz’ün Manavgat belediye başkan aday adaylığının konuşulmasını iki ihtimalle değerlendirilebilir. Birincisi; iktidar partisine ilginin çok fazla olduğu algısını kamuoyunda yaratmak. İkinci ihtimal ise Öz’ün, son günlerde sosyal medyasını aktif olarak kullanmaya başlaması.

Süleyman Öz AK Parti ilçe teşkilat yönetim kurulu üyesi sıfatıyla partinin çeşitli etkinliklerine katılıyor ve bu etkinlerde çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabında paylaşıyor. Vatandaş bu paylaşımlara bir anlam yükleyerek Öz’ün aday adaylığını konuşmaya başlıyor.

Vatandaş belki de Manavgat’ın bilindik, tanıdık ailelerinin başında gelen Öz ailesinin sosyal kişiliği gelişmiş olan bu ferdini başkan adayı görmek isteği içinde de olabilir.

Ancak son kararı verecek olan Süleyman Öz’ün kendisidir. Kendisinde resmi bir açıklama gelmeden konuşulanlar üzerinden yorum yapmak, bizleri doğruya götürmez. Bekleyip görmekte yarar var.

İktidar partisinde aday adayı patlaması yaşanıyor

Manavgat coğrafi konumuyla, diliyle, gelenek örf ve adetlerinin yanı sıra turizmin de ivme kazanmasıyla adından sıkça söz edilen bir ilçe konumuna geldi.

İlçenin dünya ve ülke genelinde ünlenmesi kenti, yönetmeye talip siyasetçilerin iştahının kabarmasına bir neden oluşturdu.

Manavgat Belediye Başkanlığı koltuğu, sanki orada gelinlik bir kız gibi talibini bekleyen damat adaylarının çokluğu yüzünden şaşkınlık içinde.

Bir koltuğa bu kadar çok taliplinin olması insanın aklına çeşitli sorular üşüştürüyor:

Manavgat sevdası mı, güç mü, yönetmenin dayanılmaz hafifliği mi yoksa rant mı?

Belki de hepsi…

Yerel seçimlere 8 aydan kısa bir süre kaldı. Bir- iki isim dışında “ben aday adayıyım” diyen henüz olmamasına rağmen iktidar partisinden yaklaşık 10 ismin aday adaylığının konuşuluyor olmasını demokrasi açısından olumlu olduğunu varsayalım.

Ancak Manavgat’ı yönetmeye talip bu kadar değerli isimlerin sadece seçim dönemlerinde ortaya çıkmalarına da bir anlam yüklemeye çalışıyorum. Oysa Manavgat yaşamın her alanında o kadar büyük travmalar yaşarken, bu değerli isimler neden bir konsensüs oluşturup travmaların atlatılması için bir araya gelmediler sorusu da beynimi kemirmiyor değil.