Manavgat CHP İlçe Kongresine Doğru

0

CHP’de kurultay takviminin işletilmeye başlamasından sonra il-ilçe örgütlerinde hareketlilik yaşanıyor. 3 Temmuz’da başlayan ilçe kongresi delege seçimleri 30 Temmuz’da sona erecek. 5 Ağustosta yapılmaya başlanacak ilçe kongreleri ise 10 Eylül tarihiyle son bulacak.

İl kongrelerin başlangıç tarihi 16 Eylül, bitiş tarihi ise 15 Ekim olarak belirlendi. İl kongrelerinin ardından Parti Meclisi’nin belirleyeceği tarihte olağan kurultay yapılacak.

Manavgat İlçe Örgütü, ilçe kongre delegelerinin büyük bir çoğunluğunu belirledi. 30 Temmuz tarihine kadar da Manavgat merkeze uzak mahallelerdeki kongre delegelerinin seçilmesiyle süreç tamamlanacak.

                              Kongre, Ağustos’un ikinci haftası yapılabilir

Manavgat ilçe kongresi için henüz kesin tarih verilmedi. İlçe örgütü yöneticileri kongre tarihini sanırım Ağustos ayının ikinci haftası kararlaştırma eğiliminde. Yani yaklaşık bir ay sonra CHP ilçe kongresini yapacak savını öne sürebiliriz.

Teklif götürülen isimler var

CHP ilçe başkanlığı için aday isimler var mı sorusu en çok karşılaştığımız soruların başında geliyor. Bir takım isimlerin kulaktan kulağa fısıldandığı duyumlarını alıyoruz ama ismi anılan bu kişilerin kongreye bir ay gibi bir süre kalmasına rağmen ses vermemelerini de anlamakta zorluk çekiyoruz.

Oykun Başar’ın devam etmesi isteniyor

Mevcut İlçe Başkanı Oykun Başar’ın aday olup olmayacağı belirsizliği karşımızda duruyor. Başar, adaylığıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Atanmayla oturduğu koltuğa bu kez seçilmiş olarak oturma isteği elbette yüksek ama bazı özel nedenlerinden dolayı da devam etme konusunda o kadar istekli olduğu görünmüyor gibi.

Ancak Oykun Başar’ın devam etmesi yönünde üzerinde çok ciddi baskılar var. Belediye Başkanı Sözen’in de yıllarca beraberce yol yürüdüğü ve her fırsatta birlikte çalışmaktan memnuniyet duyduğunu belirttiği Başar’a tam destek verdiği biliniyor.

Başar’a kimse ‘hayır’ demez

Oykun Başar şayet devam etmesi yönünde ikna edilirse ki bu oran oldukça yüksek, Başar’a ne seçilen delegeden ne de parti tabanından itiraz gelmez.

Başar’ın örgütün içinden gelmesi, sade ve mütevazı kişiliğinin yanı sıra uyum içinde çalışma yeteneğine sahip olması isminin bir adım önde olmasının en büyük nedenlerindendir.

Başar’ın üstündeki hâkim gücün de tavrının net olması nedeniyle Başar’ın hareket alanları da kendiliğinden genişlemektedir. Bu büyük bir avantajdır.

Başar cephesinde durum bu iken;

                      Sözen’den ‘icazet’ alınmadıkça ikinci bir aday çıkmaz

Açıkça “adayım” deme cesaretini gösteremeyen kapalı devre toplantılar yaparak parti içerisinde güç oluşturmaya çalışan bir yapının da var olduğu bilinmektedir.

Bu yapının kongrede başkan adayı çıkarmak için bazı isimlere teklif götürdüğü de biliniyor. Buna ne şekilde cevap verdikleri veya verecekleri şimdilik bir sır.

CHP’nin şu anki mevcut yapısını değiştirebilme çabasını gösterebilecek isim ya da isimlerin varlığından da ciddi bir şekilde bahsedilemez.

Delege seçimlerinde bile ağırlıklarını ortaya koyamayan bu yapının önderlerinin kongrede başkanlık seçimini kazanma olasılıkları imkânsız görünmektedir.

Teklif götürülen isimlere gelince, tek kelimeyle ifade etmek gerekir ki hiçbir aday kaybedeceğini öngördüğü bir seçime girmez.

Ayrıca teklif götürülen isimler Şükrü Sözen’den icazet almadıkça ‘Ben adayım’ deme cesaretini gösteremez.

İcazet alan adayda kongrede adaylıktan çekilir

Sözen’in icazetiyle kongrede belki bir ikinci-üçüncü aday çıkarılır ve kongre konuşmalarından sonra bu adaylar birinin lehine partinin menfaatlerini bahane ederek, adaylıktan çekilir ve tek aday ve de listeyle kongre seçimi nihayete erer.

Manavgat CHP ilçe kongreler tarihine bakıldığında bunun böyle olduğuna hep şahit olmuşuzdur.

“Küçük olsun benim olsun” anlayışı değişmediği sürece CHP ilçe kongrelerinde de değişen bir şey olmayacaktır.

Büyümek sancılıdır, çok daha fazla emek ister…

CHP Manavgat ilçe kongre sonucu şimdiden demokrasimize, parti tabanına ve Manavgat kamuoyuna hayırlı olsun!