Bu bir “DEDİKODU” haberidir…

0

Aşağıda okuyacağınız haber gerçekliğinin yanında uygulaması devam etmekte olan ciddi bir dedikodu haberidir. Okuyunca şaşıracak, ilginç bulacak ve ‘Aaaa olur mu böyle şey’ sorusunu sorduktan sonra, ‘Acaba Manavgat Belediyesi ’de böyle bir karar alabilir mi?’ diye sormaktan kendinizi alıkoyamayacaksınız.

Dedikodu yasaklandı

Filipinler’deki Binolonan ilçesinde dedikodu yapmak yasaklandı. ‘Başkalarını çekiştirirken’ yakalananlara zorunlu kamu hizmeti ve para cezası verilecek.

Binolonan Belediye Başkanı Ramon Guico, kasabada dedikodu sebebiyle çok ciddi kavgalar çıktığı için belediye meclisinin böyle bir önlem aldığını açıkladı.

Guico, bu yöntemle kasabanın kalitesinin artacağını belirterek, ’Dedikodu yapılmayan yer daha bereketlidir, çünkü insanların başkaları hakkında negatif konuşmak dışında yapacak daha iyi işleri olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

‘Mülk, Para ve İlişkiler Konuşuluyor’

The Guardian’a konuşan Guico, “Dedikodunun çok sayıda türü var. Fakat buradaki dedikodu vakalarının çoğu mülk, para ve ilişkiler hakkında. Dedikodu yasağının sebebi, bireyler ve burada yaşayanlar olarak söylediğimiz her şeyden sorumlu olduğumuzu hatırlatmak. Diğer insanlara Binolonan’daki insanların iyi olduğunu ve bölgenin güvenli olduğunu göstermek istiyoruz’ dedi.

Para cezası ve 3 saat kamu hizmeti

Yasaya göre, dedikodu yaparken veya başkaları hakkında yalan hikâyeler yayarken yakalanan kişilere ilk olarak 200 peso para cezası ve 3 saat çöp toplama cezası verilecek. İkinci kez yakalananlar ise 1000 peso para cezasına çarptırılacak ve sekiz saat kamu hizmeti verecek.

Mini Yorum

Günümüzün en büyük dedikodu kazanı sosyal medya. Sosyal medyada yapılan yorumların birçoğu da dedikoduya giriyor ve etki gücü daha fazla oluyor. Bir tweet’le belki milyonlara ulaşan dedikodu yapılıyor.

Allah’tan Manavgatlı dedikodudan pek haz etmiyor!..

Unutmayın: ‘Gıybet eden ve dinleyen, günahta ortaktırlar.’ (Hadis-i Şerif)