Bir Portre: Prof. Dr. İbrahim Keser

0

01 Ocak 1964 Malatya / Akçadağ’da doğdu. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi.  Yüzlerce Tıbbi araştırma makalesi uluslarlararası tıp dergilerinde yayınlanmış ve binlerce hekim yetiştirmiş bir bilim insanı. Akademik kariyerini yazmaya kalksam sayfalar yetmez.

35 yıldır CHP üyesi

Prof. Dr. İbrahim Keser yaklaşık 35 yıldır CHP’nin üyesi. Aynı zamanda CHP Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Üyesi. Partideki bu görevi hala devam ediyor.

İdealist, dürüst ve çalışkan

Cumhuriyet’in değerlerini savunmadaki kararlılığını tüm değerlerin üstünde tutan bir anlayışla, halkın insanca yaşaması için elini taşın altına koymaktan çekinmeyen idealist, dürüst ve çalışkan bir bilim insanı.

Halkla iç içe

CHP Genel Merkez’in görevlendirmesi ve hehşehrisi CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın isteğiyle 2011 seçiminde memleketi Malatya’da 6 ay boyunca partisi için çalıştı. Malatya merkez ve ilçelerinde çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmadı. Onların derdiyle dertlendi, sevinçleriyle güldü.

Egosu ve kibri yok

Kişisel egoya ve kibre hiç yenik düşmedi, partideki etkinliğine rağmen tepeden inme milletvekilliği tekliflerine sıcak bakmadı. Onun anlayışına göre milletvekili olunacaksa üç-beş kişinin değil parti üyelerinin çoğunluğunun karar verici olmasıydı.

Ön seçimde sırası 12

Bu inanç ve felsefeyle CHP’nin Antalya’da 2015 yılında gerçekleştirdiği ön seçimde 96 aday adayıyla yarıştı ve listede kendisine 12 sırada yer buldu. CHP’nin oluşturduğu milletvekili listesinde de 13. Sırada yer aldı, seçilmedi. Seçim sonrasında Üniversitedeki görevine geri döndü. Ancak partisi adına çalışmalarına hiç ara vermeden aralıksız devam etti.

Seçilemedi ama seçilmiş gibi sahadaydı

Partiye küsmedi, darılmadı, uzaklaşmadı. Bilimsel platformlarda partisinin bilim ve kültür projelerini geliştirdi, anlattı. Halkın arasına girmekten hiç vazgeçmedi. Elinden geldiğince onların sorunlarını çözmede etkin görevler üstlendi.

Aday adayı başvurusu yapmadı

  1. Dönem Milletvekili Aday adaylığı için başvuru yapmadı. Siyasetten vazgeçilebilirdi ama insan hayatından vazgeçmek mümkün değildi. Ülkemizi derinden yaralayan deprem felaketini haber alır almaz memleketi Malatya’ya koştu. Ailesini, akrabalarını, dostlarını ve her kaldırımda anısı olan o sokakları yalnız bırakamazdı. Öyle de yaptı.

Depremzede ailelerin yanında

Bugün hala mesaisinin çoğunu depremzede ailelerin ihtiyacını karşılamak için harcıyor. Oluşturduğu birlikteliklerle özellikle depremzede çocuklarının eğitimden geri kalmamaları için yoğun çaba harcıyor.

ACİL ÇAĞRI

İyi bir edebiyatçı da olan Prof. Dr. İbrahim Keser, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabı üzerinden “ACİL ÇAĞRI” başlığıyla şiir tadında bir paylaşım yaptı. Keser paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, insanca yaşam için;

Varını yoğunu ortaya koyan, bunu ‘seçmen’ olarak sandıkta ‘oy’a çevirecek insanlarımıza ulaşmak adına,

Milletvekili Aday Adayı olan ve bu yolda katkı sunan, yol arkadaşlarımız ve il ilçe yöneticilerimiz ACİL ÇAĞRIM sizleredir!

Antalya’da onlarca aday adayımız var!

Ancak; 19 ilçesi 640 kilometre uzunluğu, 200 kilometre derinliği, 3 milyon nüfusu ile, Antalya’nın köyü bucağı, Antalya’nın her kesimden halkı;

Halkın iktidarının programını, geleceğini duymak ve bilmek isterken,

Bizlerden bir ‘merhaba’ ve dertleşmek beklerken

Günlerdir kendi kendimizi, birbirimizi ziyaret edip, zaman öğütüyoruz!

LÜTFEN SAHAYA ÇIKALIM!

En ücra köylerden başlayıp, merkezlere doğru çalışalım!

Çalışalım ki insanlarımız çaresiz olmadıklarını bilsinler!

Zaman kısa yapılacak çok iş var…

Halkın refahı, halkın kazanması, halkın insanca yaşaması

KİŞİSEL İKBALLERİMİZDEN DAHA DEĞERLİDİR!

Lütfen ‘toplu tanıtım programı’ yapınız ve tüm aday adayları ile il ve ilçe yönetimlerini buluşturunuz!

Antalya’yı karış karış tarayınız!

Zaman kısa, yarın çok geç olacak!

Çünkü

İnsanca yaşam en büyük eser…”

Bu çağrının altına imza atmayacak partili sizce var mıdır?