MİLLİ YOL PARTİSİ (MYP) DOĞRU YOLDA MI?

0

Büyük Birlik Partisi (BBP) kurucu lideri ve ülkücü hareketin en önde gelen isimlerinden biri olan Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 tarihinde bir helikopter kazasıyla hakkın rahmetine kavuşmuştu.

MYP Manavgat İlçe Başkanlığı 25 Mart’ın Ramazan ayına tesadüf edecek olmasından dolayı 17 Mart’ta Manavgat Fatih Camiinde mevlit okutarak vatandaşlara lokma ve helva ikramında bulundu. 17-25 Mart tarihleri arası parti teşkilatlarınca zaten Muhsin Yazıcıoğlu’nu anma etkinlikleri haftası olarak programlar düzenleniyor.

Manavgat’ta teşkilatı olan siyasi parti yetkililerinin ve vatandaşların katılım sağladığı mevlit programı gerçekten göz doldurucuydu.

MYP kendini halka anlatmalı

MYP’nin sadece mevlit programı ya da Nizamı Âlem Ocakları’nın kuruluşunda adını duyurabilmesi partinin büyümesi ve genişlemesi için yeterli midir? Bu soruyu sormamızdaki neden; Cuma namazı çıkışı vatandaşların Milli Yol Partisi hakkında yeterli bilgi sahibi olmamasındandır.

Yeni kurulmuş bir partinin teşkilatlarının öncelikli hedefi partinin kuruluş amacı ve nedenlerini topluma anlatabilmeleri olmalıdır. Muhsin Yazıcıoğlu’nun tanınırlığını, bilinirliğini partiyle özdeşleştirerek kamuya mal etmelidir.

Emekleme dönemi bitti şimdi yürüme zamanı

Bu bağlamda Manavgat siyasetinde kendine fazla yer bulamayan MYP’nin yaklaşan seçimlere de yeterince hazırlık yapmadığı anlaşılmaktadır. Bazı parti yöneticilerinin ve İlçe Başkanı Ali İhsan Kılınç’ın katıldığı birkaç tv yayını haricinde ya da Taşağıl civarındaki toplantılarda boy gösterilmesi dışında MYP’yi ne duyan var ne gören.

Manavgat’ın sorunlarıyla ilgili fikir üretmeli

Manavgat’ı ilgilendiren hiçbir sorunla ilgili ne yazılı ne de görsel bir açıklama yapmayan, kamuoyunu ilgilendiren konularla ilgili kampanya yürütemeyen MYP’nin, Manavgat’ta nasıl bir taban yakalayacağı merak konusu. MYP yöneticilerinin takip ettiği anlayış daha çok Büyük Birlik Partisi’nin eski tabanını partiye kanalize etme ya da koparma şeklinde olacağına işaret ediyor.

Diğer partideki ülkücülerle temasa geçmeli

Yanlışlarla dolu olan MYP stratejisinin değişmesi gerekmekte olduğu açıktır. Mevcut siyasette MHP içerisinde ve MHP’den ayrılarak İYİ Partiye katılan ama aradığını bulamayan çok sayıda ülkücü yer almaktadır. MYP’nin hem bu partilerdeki hem de AKP içerisinde uzun zamandan beri bulunan ülkücüleri MYP’ye kazandırması için hamlelerde bulunması gerekmektedir.

Bu noktada MYP İlçe Başkanı Ali İhsan Kılınç popüler olduğu Taşağıl ve Köprülü Kanyon civarındaki mahalleler arasında ki sıkışmışlığına son vermesi gerektiğini görmeli. MYP ülkücü perspektifle hem AKP-MHP-BBP tenkit etmeli hem de ortak mutabakat metnine imza atan ve içerisinde son derece sıkıntılı maddeler barındıran hususları eleştirerek İYİ Parti, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi tabanına dokunmalıdır.

Özünü yitiren bir siyasi iklimde eğer doğru eleştiri yapılamazsa MYP Manavgatlı ülkücü ve mütedeyyin camia için bir cazibe merkezi olamaz.

 Çayır kardeşler inisiyatif almalı

Yeni kurulan bir partinin hem teşkilatlanma hem de partinin kendisini anlatma problemi olduğunu düşünürsek MYP’nin yavaş hareket ettiğini söyleyebiliriz. MYP’nin Manavgat’ta bilinmesi ve tanınması adına yapacakları bellidir ve yaklaşmakta olan seçim sürecinde bunları kolaylıkla yerine getirebilir. İttifak partilerinin hız kaybettiği bir ortamda Ali İhsan Kılınç, Hacı ve Mehmet Çayır gibi parti yönetiminde etkin olan idarecilerin inisiyatif alması, toplumla kucaklaşması, toplumu doğru okuması şarttır.