ALİYE COŞAR TBMM YOLCULUĞUNDA

0

CHP’de milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarına istifa için tanınan sürenin dolmasıyla istifalar art arda geliyor. CHP Manavgat İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini duyurdu.

CHP ilçe binasında yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları ile partililerle bir araya gelen Coşar, “Genel Merkezimizin 21. Kasım 2022 tarihli 2022/895 sayılı milletvekilliği aday adaylığı konulu genelgesi gereği 7 yıldır onurla ve gururla sürdürdüğüm CHP ilçe başkanlığı görevimden istifa ediyorum” dedi.

SÖZEN’E TEŞEKKÜR

Coşar ayrıca görev yaptığı süreç içerisinde çalışma arkadaşlarının yanı sıra kendilerinden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e de teşekkür etti. Coşar açıklaması sonrasında tebrikleri kabul etti.

60’ŞA YAKIN İSİM İSTİFA ETTİ

Resmi olmayan rakamlara göre 60’a yakın il ve ilçe yöneticisi milletvekili olabilmek için parti görevlerini bıraktı. İstifasını veren il başkanlarının, parti genel merkezinde adaylık kulisleri yürüttüğü belirtiliyor.

MYK ÖN İNCELEME YAPACAK

CHP MYK’si, TBMM üyeliğine adaylık için başvuru yapanlar arasında ön inceleme yapacak ve Parti Meclisi’nin (PM) onayına sunacak. PM’nin bu istemi reddetmesi durumunda karar, başvuru sahibine bildirilecek.

SON KARAR KILIÇDAROĞLU’NUN

Seçime altı aydan az bir süre kaldığı için parti tüzüğü gereği genel merkez, il başkanlığına doğrudan birini atayabiliyor ya da il yönetim kurulu, kendi içerisinden bir üyeyi başkan olarak seçebiliyor. Aynı kural ilçe başkanlığı içinde geçerli.

İstifa edilen her bir il başkanlığı için, kimin, hangi yöntemle seçileceğine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisi karar verecek.