Eren, “Çiftçilerimiz artık değişim istiyor.”

0

Manavgat Ziraat Odası delege seçimleri geçtiğimiz Cumartesi günü sessiz sedasız gerçekleştirildi. Manavgat’ın 106 mahallesinde seçilen 106 delege oda yönetim kurulunu belirlemek için sandığa gidecek. Mevcut oda yönetimi seçimin hangi tarihte yapılacağını henüz karara bağlamadı. Muhalefet, baskın bir seçim kararı alınacağından endişe duyuyor.

Manavgat Ziraat Odası Başkan adaylarından Denizyaka Muhtarı Şener Eren’e delege seçimlerinde yaşananlar ile seçim tarihi ile ilgili görüşlerini sorduk. Eren ile sohbetimize Parakende Mahalle Muhtarı Emin Güzel’de eşlik etti.

“Listeleri vermediler, askıya çıkarmadılar.”

Delege seçimlerinin demokratik bir ortamda yapılabilmesi için çok uğraş verdiklerini ancak mevcut yönetimin seçmen listelerini askıya çıkarmayarak kendi istedikleri delegeleri seçtirmek için türlü yola başvurmalarının seçmen haklarına vurulmuş bir darbe olduğunu savunan Eren, “ Köhnemiş bu zihniyetin hükümranlığına son vereceğiz. Çiftçilerimiz artık değişim istiyor” dedi.

“Seçmenin yasal hakları ihlal edilmiştir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) delege seçimleriyle ilgili genelgesinde yer alan, “seçmen listeleri ‘makul’ süre içerisinde askıya çıkarılmalıdır” ibaresinin mevcut yönetim tarafından kendilerine avantaj sağlayacak şekilde uygulandığını iddia eden Eren, “Çiftçilerimizin büyük bir çoğunluğunun delege seçiminden haberi yok, çünkü duyurmadılar. Makul süreye kendi avantajları doğrultusunda karar verdiler. Bazı mahalle muhtarlarımıza listeleri delege seçimlerinin bitmesine çok kısa bir süre kala ancak ulaştırabildik. Oysa yaptığımız araştırmalarda diğer başka ilçelerde listelerin 15 gün önce askıya çıktığını gördük. Ortada seçmene yapılan haksızlık ve hukuksuzluk var. Mevcut yönetim seçmenin yasal haklarını her kesin gözü önünde ihlal etmiştir.” diye konuştu.

Ziraat Odası Başkan Adayı Denizyaka Muhtarı Şener Eren’in açıklamalarının başlıkları şöyle:

“Seçmen dilekçe veremedi”

  • Listeler askıya çıkmadığı için ayrıca bilgi verilmediği için seçmen hangi yerleşim alanında oy kullanması gerektiğiyle ilgili dilekçeyi veremedi.

 “Kardeşimi bile Aksu’ya kaydırdılar”

  • Mevcut yönetim, kendi aday delegelerinin kazanması için rakip adaya oy verme ihtimali olan çiftçileri başka yerleşim alanına kaydırarak, çoğunluğu elde etmek ucuzluğuna sığındı. Benim kardeşimi bile Aksu’ya kaydırdılar.

Seçmenin delege seçiminden haberi yok”

  • Odamıza kayıtlı birçok çiftçimiz bana ulaşarak, “muhtarım delege seçimleri varmış, bizim neden haberimiz yok” diye sordu. Elbette bunun cevabının tek adresi mevcut yönetimindir. Mevcut yönetim o kadar ketum ki oturdukları koltukları kaybetmemek için işleyişle ilgili hiçbir bilgiyi ne üyelerle ne de Manavgat halkıyla paylaşmıyor.

 “Çiftçi artık değişim istiyor”

  • Çiftçi artık değişim istiyor. Önemsenmek istiyor. Ürettiği ürünün pazarlanmasına yardımcı olacak bir yönetim istiyor. Bunca yıldır kaderine terk edildiği yalnızlığına bir çare, bir umut istiyor. Çiftçi üretenin de söz sahibi olabileceği yeni bir yapılanma istiyor.

 “İrademizi ortaya koymaya yemin ettik”

  • Üreticilerimizin bu isteklerine cevap verebileceğimize inandığımız için arkadaşlarımızla bu yola çıktık. Her türlü engellemelere karşı irademizi ortaya koymaya yemin ettik. Biz üreticimize, üreticimiz de bize inandı. Birlikte başaracağımıza inancımız tam. Seçim yeter ki demokratik bir ortamda vücut bulsun.

Siyasi Partilere teşekkür

Ziraat Odası Başkan Adayı Şener Eren, delege seçimi sürecinde seçime müdahil olmayan tüm siyasi parti başkanlarına, yönetimleri ile üyelerine ayrı ayrı teşekkür etti. Eren ayrıca Manavgat Muhtarlar Derneği Başkanı’nın da siyasi partilerin davranışlarını örnek almasını beklediklerini, her muhtara aynı eşit mesafede durmasını umut ettiklerini sözlerine ekledi.