Ekrem İmamoğlu Davası: Du bakali n’olecak?

0

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP’li Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK)  başkan ve üyelerine ‘ahmak’ dediği gerekçesiyle görülen duruşmasında mahkemenin 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararı vermesi tartışılmaya devam ediyor.

Mahkemenin kararına sadece CHP’liler değil AK Parti kanadından da ciddi eleştiriler geldi. CHP’li belediye başkanları Ekrem İmamoğlu’na destek için İstanbul yollarına düştü.

Sözen İstanbul’da

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’yla çektirdiği fotoğrafı resmi sosyal medya hesaplarından paylaşarak; “ Ekrem İmamoğlu başkanımızla el ele, gönül gönüleyiz. Her şeyin güzel olacağı günlerin geleceğine inancımızla; PES ETMEK YOK, MÜCADELEYE DEVAM…” diye yazdı.

Asım Bozkurt’tan AKP’ye ironik eleştiri

Mahkemenin kararına bir tepki de CHP’nin ilçe eski başkanı Asım Bozkurt’tan geldi. Bozkurt bir halk deyişine gönderme yaparak, iktidarı ironik bir dille eleştirdi.

Bozkurt sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

“Karardan önce, dostlarımız, bu mahkeme nasıl sonuçlanır diye görüşümü sordular? Ben de; ‘ İstanbul seçimlerinden ders çıkarmışlardır herhalde’ dedim ama yanılmışım. İnsanın evinin önündeki çukura ilk düşüşü ihmalden, ikinci düşüşü ‘ahmaklıktan’, olurmuş. Ancak aynı çukura üçüncü kez düşüşe bir tabir bulamadım. Acaba siz bulabildiniz mi?”

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkiminin İmamoğlu’na verdiği ceza siyasetin fitilini de ateşledi. Karar gündeme bomba gibi düştü. Bundan sonraki gelişmelerin nasıl olacağı sadece öngörüden ibaret. Anlaşılan bu konu gündemi uzun süre meşgul edecek.

Aziz Nesin’in meşhur hikâyedeki başlığı gibi;

Du bakali n’olecak?