Manavgat Ziraat Odası Seçimine Günler Kala…

0

Önümüzdeki günlerde Manavgat’ın çok üyeli bir odasında delege seçimleri yapılacak. Ziraat Odası’na kayıtlı çiftçi üyelerin seçeceği delegeler odanın üst yönetimini belirleyecek.

6964 Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu delege, asil üyeler ve fahri üyelerin seçilmesiyle ilgili mevzuatı yasallaştırmış.  Kanun, Türkiye’nin değişen ve gelişen koşullarına göre de ek maddelerle desteklenmiş ve birlik tarafından tüm ziraat odalarına tebliğ edilmiştir.

Buna göre asil üyeler delegeler, fahri üyeler ise oda meclisi tarafından seçilir, ibaresi net ve açıktır.

TZOB Genelge Gönderdi

Burada en önemli husus delege seçiminin mevzuata uygun yapılıp yapılmadığıyla ilgilidir. Anlaşılan o ki TZOB gelen şikâyetlerin önünü alabilmek için E-83122362-010.06.02-562 Sayılı yazısıyla konusu delege seçimleri olan bir genelgeyi ziraat odalarına göndermiş.

Biz Gazeteciler Uyuyoruz

Biz gazeteciler çok tembelleştik. Sonuca odaklı haberleri yapmak kolayımıza geldi. Oysa o sonucun nasıl elde edildiği, sonuca varabilmek için mevzuat esaslarına uyulmuş mudur, uyulmamış mıdır diye araştırma yapmak, kafa yormak yoluna gidemez olduk. Kurumların basın birimlerinin yolladığı haberleri araştırmadan haber sitelerimize, gazetelerimize koyar olduk. Eleştiri, yorum, analiz yapamadığımız için de koltuklarda oturanların özeleştiri haklarını da otomatikman ellerinden almış olduk. İçinde bulunduğumuz bu karmaşık durumda kamuoyunu doğru bilgilendirme anlayışımıza ket çekti.

Biz gazeteciler derin uykuda iken böylesine önemli bir konuda kamuoyunu bilgilendirme görevini üstlenen sorumlu vatandaşların varlığı Manavgat’ın umutlarını diri tutuyor.

Emre Uluçay Duyurdu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) delege seçimleriyle ilgili genelgesini Emre Uluçay’ın sosyal paylaşım hesabından öğrendim. Uluçay belli ki sorumluluk duygusu içinde kamuoyunun yanı sıra oy verecek çiftçi kardeşlerimizi de bilgilendirmek istemiş. Bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum ve paylaşımını olduğu gibi iletiyorum:

Dilekçe ile tercihi seçim bölgesi bildirmeli

“ Çiftçimizi temsil eden kurum ziraat odaları. Türkiye Ziraat Odaları Birliği oda seçimlerindeki esasları belirlemek üzere bir yazı yazarak seçimlerin nasıl yapılacağı hususunda bilgiler veriyor:

Burada iki tane hassas konu var. Birincisi ikametgâhı ve tarım faaliyetleri farklı olan seçmenin nerede oy kullanacağı, bunun cevabı çiftçiye bırakılmış. Çiftçi nerede oy kullanmak istiyorsa bir dilekçe ile ziraat odası başkanlığına bildirip, tercih edebiliyor. Bu konuda çiftçilerimizi aydınlatmak istedim. Demokratik hakların kullanılması, mükerrer oyların önlenmesi için çok önemli. Yalnız bu işlem seçmen listeleri kesinleşmeden yapılmalı.

Askıya çıkan seçmen listesinde makul süre 15 gün olmalıdır

Sevgili dostlar ikinci konu seçmen listelerinin delege seçiminden ne kadar süre önce seçim çevrelerine bildirilip askıya çıkacağı konusu. Burada makul süreden bahsediliyor. Bu noktada seçmenin ve adayların demokratik bir şekilde oylarını kullanabilmesi ve eşit bir şekilde seçim çalışması yapabilmesi için en az 15 gün olmasıdır. Daha kısa bir süre makul değil fırsatçılık olur ve mevcut yönetime ciddi avantaj sağlar, seçim demokratik olmaz. Umarım Manavgat Ziraat Odası’nın mevcut yönetimi sağduyulu olur ve böyle bir tasarrufta bulunmaz ve üyelerine karşı adil ve eşitlikçi olur.”

Çiftçilerimiz haklarını bilmeli

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurucu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tarımda yaptığı devrim ve reformlarla hem dış ülkelere olan borçları ödemiş hem de ülkeyi kendi kendini doyuran 7 ülkeden biri konumuna taşımıştır. Bugün Türkiye gıdaya ulaşmakta büyük sıkıntılar yaşıyorsa bunun tek nedeni bilimsel çalışmadan uzaklaşmak ve liyakatsizliktir.

Atatürk, “Köylü milletin efendisidir” derken Türk çiftçisini onurlandırmıştır. Üretenin yasalardan doğan haklarını öğrenmesini ve bu uğurda örgütlenmesini öğütlemiştir. Yani efendinin yöneten değil bizzat üreticinin kendisi olduğunu beyan etmiştir.

Efendi yöneten değil üretendir

Bu bağlamda oy kullanacak çiftçilerimiz kendi hak ve ödevlerini bilmeli, tercihlerini o yönde yapmalıdırlar. Ve bu milletin asıl efendilerinin kendileri olduğunu asla unutmamalıdırlar.

Delege seçimleri şimdiden hayırlı olsun!