Son Yılların En Sönük Kongresi

0

İYİ Parti Manavgat İlçe Kongresi AKM’de gerçekleştirildi. 422 delegenin 233’ü sandığa gelerek oy kullandı. Tek listeyle gidilen seçimde mevcut Başkan Hüseyin Ergen 225 oy alarak güven tazeledi. Açılan sandıklarda 4 oy geçersiz, 4 oy da boş çıktı.

Tek aday ve tek listeyle gidilen seçimlerde yaşanan ilgisizliği, heyecansızlığı İYİ Parti’nin ilçe kongresinde de gözlemledik.

Havanın mevsim koşullarına göre güneşli seyretmesi ve delegelerin birçoğunun zeytin hasadı nedeniyle zeytin toplamaya gittiğinin ve de bu yüzden katılımın % 52 oranında kaldığı yorumları yapıldı.

İYİ Parti’nin kurmayları her ne kadar bu nedenleri öne sürse de Emel Özden ve destekleyenleri kongreye gelmedi, itibar etmedi.

Oysa kazananı belli olan bir seçimde delegenin hafta sonunun bu güneşli gününü değerlendirerek oy kullanmanın bir şeyleri değiştirmeyeceği inancıyla sandığa gelmediği de değerlendirilen söylemler arasında.

İYİ Parti’de parti içi çekişmelerin had safhada olduğunu, her ne kadar birlik-beraberlik mesajı veriliyorsa da muhalif isimlere karşı ciddi bir çalışmanın olduğu da çıplak gözle açıkça görülüyor.

Sandıklar açıldığında yönetim kurulu listesinde yer alan bazı isimlerin üzerinin çizilerek oy kullanılması parti içi çekişmelerin kongreden sonra da devam edeceği izlenimini yarattı.

İl delege listesinde yer alan Emel Özden’in listede yer alan diğer isimlere nazaran en düşük oyu alması kafaları karıştırdı. Emel Özden 1. Sandıkta 61, 2 No.lu sandıkta 72 ve 3 No.lu sandıkta 69 olmak üzere toplamda 202 oy aldı.

Vekil olmayı ideali olarak yaşamının bir parçası haline getiren Emel Özden’in kongre sonrası stratejisini nasıl belirleyeceğini bekleyip hep birlikte izleyeceğiz.

Kararlı, inançlı, inatçı, tutuğunu koparan bir kişiliğe sahip olduğunu gözlemlediğimiz Emel Özden’in bu kavgadan kaçmayacağını ve mücadelesini sonuna kadar sürdüreceği genel bir kanı olarak karşımızda duruyor.

Turizmci iş insanı Av. Emel Özden ilçe kongresine gelmeyerek zaten net tavrını da böylece ortaya koymuş oldu.

İYİ Parti’nin Yönetim Kurulu Asil Listesi oldukça ilgi çekti. Her meslek grubundan mesleğinde başarılı olmuş Manavgat’ın sevdiği, saydığı isimlerin listede yer alması siyasetin düzeyi açısından önemli bir adım olarak görülebilir.

Umarım bu isimler kendi fikirlerini ortaya koyabilecek bir çalışma ortamı yakalar. Tekdüze siyasetin süreçte esiri olmazlar. Bu isimlerden beklenti bu yöndedir.

İYİ Parti’nin yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:

Aydın Barut, Mustafa Erol, İsa Yıldırım, Duran Öz, Hüseyin Ziyaettin, Bekir Akın, Esma Kara, Alparslan Aranmaz, Fatma Çetin Yıldız, Günal Taşdelen, Z. Funda Koçdurmuş, Medine Ünal, İbrahim Şen, Lütfü Küçükoğlu, Mehmet Bodur, Mehmet Küçük, Mehmet Öz, Mehmet İkbal Gezginer, Ahmet Ellialtıoğlu, Mustafa Okumuş, Ömer Altıok, Ömer Yılmaz, Ramazan Ersoy, Senem Akbel, Tuncer Daban, Yakup Arıkan, Yaşar Işık, Cengiz Özdemir, Kürşat Şahin, Emin Özyurt, Hayriye Özkan ve Hatice Aslanoğlu.

İyi Parti ilçe kongresine Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, siyasi partilerin ilçe başkanları, STK başkanları, dernek ve vakıf yöneticilerinin yanı sıra komşu ilçelerin parti ilçe başkanları katılarak, başarı dileklerini sundu.