İYİ Parti, Ön Seçim ve Emel Özden

0

2023’te gerçekleştirilecek seçimler için siyasi partiler hazırlıklarını hız kesmeden sürdürüyor. İYİ Parti’nin ülke genelinde gördüğü büyük ilgi Milletvekili olmak isteyenleri de iştahlandırdı.

Manavgat bazında partinin önde gelenlerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlardan anlıyoruz ki; çoğunluk partinin ön seçim yapmasından yana.

Ancak İYİ Parti’nin henüz ön seçim yapılacağına dair kesin bir kararı yok. Parti kurmayları önerdi, Genel Başkan Meral Akşener’in teklife sıcak baktığı bilgisi öneri yapanlar tarafından medyaya sızdırıldı.

Ön seçim önerisi Eylül ayında Genel İdare Kurulunda(GİK) belki gündeme alınıp görüşülecek.

Ancak şunu söyleyebilirim ki, siyasi partiler yasası değişmeden partilerin alacağı ön seçim kararı parti tabanını demokrasi ile aldatmaktan başka bir şey değildir.

CHP bunu 2015 seçiminde denedi. Bugün Deniz Baykal dışında hiçbiri mecliste vekil değil. Ayrıca ön seçim sevdasıyla partiye hatır-gönül ile yapılan balon gibi şişirilmiş üye kalabalığını da bu vesileyle görmüş olduk…

Hemen hemen 4 bin üyesi görünen CHP’de ön seçimde sadece 1850 oy ’un kullanılmış olması sıralamada nasıl dolaplar döndürüldüğünün bir kanıtı olarak önümüzde duruyor.

O yüzden kimse kimseyi aldatmasın sadece İYİ Parti’nin değil diğer muhalefet partilerin de ön seçim yapacağına dair bir inancım yok.

Hangi siyasi partinin demokrasinin tüm kurallarını uygulayarak eşitlikçi bir anlayışla yönetildiğini kim iddia edebilir?

Lider sultasının egemen olduğu bir sistemde ön seçim, içi helyum gazıyla doldurulmuş bir uçan balondan başka bir şey değildir.

Emel Özden’in şansı yüksek olur

İYİ Parti şayet ön seçim kararı alırsa partiye gelişi fırtınalar koparan turizmci iş insanı Av. Emel Özden’in Manavgat sıralamasında ilk sırayı alması sürpriz olmaz. Bilakis şansı yüksek olur.

Emel Özden’in Alanya ziyaretini bir televizyon kanalından canlı olarak pür dikkat izledim. Haberci, Emel hanıma 200 araçlık bir konvoyun eşlik ettiğini söyledi.

Hemen kafamda bir hesap yaptım. 200 araç her şoför yanında bir kişiyi getirmiş olsa 400 kişi yapar. Bu 400 kişi Emel hanımın hatırına bir kişiyi partiye getirip üye yaptırsa bu rakam otomatikman 800 kişi eder.

Demek ki Emel Hanım bu üç-dört aylık süreçte partisine en az 1000 üye kazandırmış gibi duruyor.

Elbette bu bir öngörü. İlçe başkanlığı açıklarsa bizlerde öğrenmiş oluruz.

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran’ın yanı sıra partinin Antalya kurucu üyesi Alanya İlçe Başkanı Alper Arıkan’da Emel Hanım’a tam desteğini açıklamışken, Emel Özden’in milletvekilliğine hangi güç engel olabilir?

Emel Özden’in bir diğer avantajı da kadın kimliği ile ekonomik güce sahip olmasıdır. Emel Özden bu avantajlarını sonuna kadar kullanmayı deneyecektir.

İYİ Parti’nin diğer milletvekili aday adayları bana küsmesin, darılmasın. Ama “görünen köy yakındır.”

Emel Özden’i rakip olarak değil paydaş görüp ortak bir çalışma içine girebilirlerse kazanan önce kendileri sonra da Manavgat olur.

Bizlerde Manavgat’tan meclise en az iki vekil gönderirsek hem özlemimizi gidermiş oluruz hem de mutluluk duyarız…

Neden olmasın?