Geçmiş Olsun Manavgat…!

0

Manavgatlının hayalini süsleyen 60 yıllık il olma sevdası hüsranla yok olma aşamasına geldi. Siyasi erkin güçlü isimlerinin son günlerde peş peşe yaptığı açıklamalar, Manavgatlının yüreğine hançer gibi saplandı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin, meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada “Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 il, 100 milyon nüfus hedefimiz var” açıklaması Alanya’da bayram havası estirdi.

Ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz’ün Ahlat Şenliklerinde yaptığı konuşma geldi. Demiröz, “Cumhurbaşkanı’mızın verdiği kararla Türkiye’nin il sayısının 100’e çıkacağı bir zamanda, inşallah Ahlat’ımızı da bu şehirler arasına alacağız. Buna da bürokrasi olarak hazırlıklı olalım” dedi.

Alanya’nın güçlü isimlerinden Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in MHP lideri Devlet Bahçeli ile 3 Kasım 2021 tarihinde Ankara’da bir araya geldiği bir sır değil. Bu görüşmede Bahçeli’nin “Alanya il olacak ilçelerin ilk sırasında” ifadesini kullanması da hele hele hiç sır değil.

Alanya siyaset ve siyasetçi ayrımı yapmadan aynı hedefe kilitlenen bir hücre yapısı oluşturdu. Bu hücre oluşumunun her bir parçasını siyasetin kalbine pompalayarak Alanya’ya kan akışını sağladı.

Biz Manavgat olarak ne yaptık? Kocaaaman bir hiç!..

Alanya il olmak için sesini ne zaman yükselttiyse, biz onlardan daha fazla bağırarak Manavgatlının sadece gazı almakla yetindik.

Amiyane tabirle, yavuklusuna kazık atan âşıklar durumuna düştük.

Nadir olsa da bir araya gelindiğinde, “Manavgat bizim sevdamız” söyleminin toplantılardan çıktıktan sonra sadece iki kelimeden ibaret olduğunu gördük.

AK Parti iktidarının ilk beş yılını saymaz isek; 15 yıldır Manavgat’ta ne siyaset yapılıyor ne de siyasetçi yetişiyor.

Bunun nedenleri bir başka yazının konusudur ama birilerinin de tıpkı Bülent Arınç’ın söylediği gibi “Kral Çıplak” demesinin zamanı gelmedi mi?

Manavgat siyasette doğu ilçelerinin yönlendiricisi, amiral gemisi olması gereken bir ilçeyken, bugün siyasetin yozlaştığı, adının bile anılmadığı bir ilçe konumuna düşmüştür.

Manavgat içi boşaltılmış meslek grubu odalarıyla, MATSO’suyla, MASİAD’ıyla, görevini yapmaz durumuna getirilen basınıyla, STK’larıyla, dernekleriyle, yöneticiliği sadece bir koltuktan ibaret sayan siyasi parti ilçe başkanlarıyla gittikçe karanlığa sürüklenmektedir.

Alanya’nın il olması büyük oranda kesinleşmişken, söyleyecek söz de kalmamıştır. Bu aşamalardan sonra Manavgat’ın il olması için girişilecek her çaba beyhudedir.

Atı alan Üsküdar’ı geçti…

Geçmiş olsun Manavgat…!