TBMM’de Manavgat Rüzgârı Esiyor!

0

Yapımı yılan hikâyesine dönen Manavgat Devlet Hastanesi inşaatının son durumu Meclis gündeminden düşürülmüyor. CHP’li vekiller her fırsatta konuyu meclis gündemine getirerek konunun sıcak kalmasını sağlıyor. Bu kez meclis soru önergesi CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar’dan geldi. Coşar, AK Parti’nin Manavgat’a verdiği sözü neden tutmadığını sordu?

2018 yılında Manavgat’a söz verilen 500 yataklı Devlet Hastanesi sözünün tutulmadığını, 2021 yılında projenin 300 yataklı olarak revize edildiğini belirten CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar, AKP iktidarının Manavgat’a verdiği sözleri tutmadığını belirtti. 2021 yılında Yeni Devlet Hastanesinin yatak kapasitesinin düşürülmesi ve hastanenin yer seçiminde zemin sıvılaşması olduğunu o tarihlerde de basın açıklaması ile gündeme getirdiklerini belirten Coşar, konuşmasının devamında şunları ifade etti:

“MANAVGAT HALKINI MAĞDUR ETMEKTEN VAZGEÇİN”

“AKP Manavgat’a verdiği sözleri tutmuyor. 2018 yılında Manavgat’a yeni Devlet Hastanesi yapılacağı söylendi. Geçtiğimiz yıl mayıs seçimlerinden önce temelini attıkları hastane inşaatı ilerlemiyor. Sağlık Bakanlığı’na bir yıl önce 2023 Temmuz tarihinde verdiğimiz soru önergesine cevap 2023’ün onuncu ayında ruhsat işlemlerinin bittiği ve inşaatın devam ettiğidir, ancak her gün önünden geçtiğimiz inşaat alanında bakanlığın cevabına rağmen aylardır gözle görülür bir ilerleme yok.  Bakanlığa tekrar soruyoruz, hastane inşaatı neden ilerlemiyor.”

Yeni Manavgat Devlet Hastanesi inşaatının ilerlememesi nedeniyle ikinci kez,  Sağlık Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile TBMM gündemine taşıyan Aliye Coşar, verdiği önerge sonrasında ise şu açıklamalarda bulundu;

“SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİM ZORLAŞIYOR”

“Manavgat ilçesinde yapımı devam eden yeni devlet hastanesi inşaatında hiçbir ilerleme sağlanamamaktadır. Manavgat’ın yıllardır beklediği sağlık kurumunun yapımındaki yavaşlık, süreç içinde kentte sağlık hizmetlerinin aksamasına neden olmaktadır. Halihazırda mevcut hastane ilçe nüfusuna ve turizm sezonunda artan nüfusa yetmemektedir. Mevcut hastanede birçok branşın yoktur ve bu eksiklik giderilmemiştir. İlçenin beklediği yeni hastanenin yüksek kapasiteli olma talebine rağmen daha düşük kapasiteli bir hastane yapılacak olması yetmezmiş gibi yeni hastane inşaatında yapım ilerlememektedir. Manavgat turizm, tarım ve ticaret gelirleri ile ülke ekonomisine büyük katkı vermektedir, bütçeye verdiği bu katkının karşılığında kamudan doğrudan gördüğü yatırım en alt düzeydedir. Sağlık ve ulaşım gibi en temel kamu yatırımlarını dahi alamamakta, adeta cezalandırılmaktadır.”

“MANAVGAT HALKI ÖZEL HASTANELERE MAHKÛM EDİLMEMELİDİR” 

“Manavgat’ın ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetlerine erişim için Yeni Devlet Hastanesi inşaatı bir an önce tamamlanmalıdır. Manavgat halkı sağlık hizmeti almak için komşu ilçelere ve şehir merkezine gitmekten, özel hastanelere mahkûm olmaktan kurtarılmalıdır. Yıllardır hastane sözünü yerine getirmeyen AKP iktidarı Manavgat’ı cezalandırmaktan vazgeçmelidir.”