TKP, “Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız!”

0

TKP, “Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız!”

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Antalya İl Örgütü 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen vatandaşlarımız için anma mesajı yayınladı. TKP, “Katliamın failleri devlet ve emperyalist güçler eliyle korundu, tarikatlar eliyle aklandı. Mahkemeler dava dosyalarını düşürdü” dedi.

TKP anma mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Dinci gericiliğin Cumhuriyet’e ve laikliğe dönük en alçak saldırılarından biri 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta gerçekleştirildi.

Bu topraklarda yetişmiş, aydınlanma mücadelesine şiirlerini, türkülerini, kitaplarını, resimlerini vakfetmiş 33 aydınımız Sivas Madımak Oteli’nde yanarak can verdi.

Katliamın failleri devlet ve emperyalist güçler eliyle korundu, tarikatlar eliyle aklandı. Mahkemeler dava dosyalarını düşürdü.

31 yıl önce Sivas Katliamı bu topraklarda verilen aydınlanma mücadelesini boğmak amacıyla gerçekleştirildi.

Bugün de holdingleşmiş ve sermayeyle ayrılmaz bir ittifak kurmuş olan tarikatlar, ülkemizin geleceğini karanlığa boğmaya devam ediyor.

Sermayeyle kol kola ülke kaynaklarını sömüren, kadın düşmanlığını körükleyen, laikliği ortadan kaldırmak için çaba sarf edenler, 31 yıl önce Sivas’ta yaktıkları ateşi bugün Türkiye’nin her yerinde tarikat yurtlarıyla, evleriyle ve okullarıyla devam ettiriyor.

Sivas Katliamı’nın yıl dönümünde bir kez daha tekrar ediyoruz.

Bütün tarikatlar dağıtılmalı, karanlık zihinlerinin beslendiği evler ortadan kaldırılmalıdır.

Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız ve hesabını soracağız!

Tarikatlara laiklik ve emek mücadelesiyle en sert karşılığı vermek için tüm emekçileri mücadele etmeye çağırıyoruz.

Hayalini kurduğumuz laik ve aydınlık Türkiye’yi kuracağız.”