DEM, “Halkın İradesine Dokunma!”

0

Kayyuma hayır!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Manavgat İlçe Örgütü yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında; Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akkış’ın gözaltına alınarak belediyeye kayyım atanmasını halkın iradesine vurulmuş bir darbe olarak nitelendirdi. Açıklamada; “ Halkın demokratik iradesinin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz!” denildi.

DEM Manavgat İlçe Örgütü açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“ İçişleri Bakanlığı bu sabah aldığı hukuk dışı bir kararla Hakkâri Belediyesi’nin halkın oyları ile seçilmiş belediye başkanını görevden alarak, erine valiyi kayyum olarak atadı. 31 Mart yerel seçimleri sonrası bazı kentlerde 2 Haziran’da yenilenmesine karar verdikleri seçimde istediğini elde edemeyen AKP-MHP iktidarı gece yarısı komplo vari bir yöntemle Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akkış gözaltına alındı ve eş zamanlı olarak belediyeyi bu sabah ablukaya alarak halkın iradesi bir kez daha gasp edilmiştir. Her seferinde halkın iradesine yenilmekten kurtulmayan siyasi iktidar, halkın demokratik iradesini klasik hukuk oyunlarıyla gasp edemeyince en iyi bildiği siyasi bir darbe aracı olan kayyuma başvurdu.

Şurası açıktır ki Hakkâri Belediyesi’ne darbeci bir zihniyetle kayyum atanması sadece Hakkâri halkının değil, bütün Türkiye haklarının demokratik iradesinin gasp edilmesi girişimidir. Seçimlerden sonra normalleşme söylemleri ve yeni Anayasa tartışmalarının 22 yıllık AKP politikalarının terk edeceği gibi bir hava oluştursa da görülüyor ki; konu halk iradesi ve Kürtler olunca aynı demokrasi düşmanlığı, hukuk tanımaz klasik tekçi rejim kendini tüm şiddetiyle bir kez daha göstermiştir.

DEM olarak bizler yerel yönetimleri halk için kurumsal hizmet içinde olan emekçiler olarak belediyeleri halkın kendi kendini yönettiği demokrasi okulları olarak kabul ediyoruz. Oysa kayyumlar belediyeleri halktan koparma yerel yönetimleri tekçi otoriter rejimin bir taşra birimine dönüştürme adımıdır.

Ülkemizi demokrasi dışı karanlığa mahkûm etmeyi amaçlayan bu adımı kabul etmiyoruz! Bu darbeci kayyımcı ve demokrasi düşmanı olan anlayışı  red ediyoruz!…

Siyasi iktidarı kentlerimizi ve halklarımızı tekçi bir zihniyetle karanlığa sürüklemesine neden olacak bu anti demokratik ve hukuksuz uygulamalardan biran önce vazgeçmeyi Hakkari ve tüm ülkede halkın sandıktan çıkardığı demokratik iradesine saygı duymaya çağırıyoruz!…”