Arkeolojik çalışmalar için Antalya’ya 5,5 milyar

0

Olympos Antik Kenti Karşılama Merkezi açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Vali Hulusi Şahin’in katılımı ile gerçekleştirildi. Bakan Ersoy, son bir yıl içerisinde Dünya çapında en çok kazı ve kurtarma çalışması yapılan ülkenin Türkiye olduğunu açıkladı.

Kumluca ilçesi Olympos Antik Kentinde gerçekleştirilen Olympos Karşılama Merkezi açılışına; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Hulusi Şahin, Antalya Milletvekili Atay Uslu, Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir ve turizm sektör temsilcileri katıldı.

Olimpos Yenilenen Çehresiyle Ziyaretçilerini Bekliyor

Vali Hulusi Şahin Olympos Antik Kenti Karşılama Merkezi açılışında, “Sayın bakanımız, birlikte Aspendos’da katıldığımız son açılışta ülkemizde % 2 olan kazı miktarının 4 yıl içerisinde % 30’a çıkarılacağını ilan etti. Türkiye tarihinde ve hatta Dünya tarihinde bu kadar yoğun bir arkeolojik kazı seferberliği olmamıştır. Geçtiğimiz yıllarda ziyaret ettiğim Olympos Antik Kenti’nde bugün herhalde üç katı kadar bir Tarihi eser toprak altından gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu eşi benzeri görülmemiş bir başarıdır.” ifadelerini kullandı. Yapılan çalışmaların süratine ve kalitesine vurgu yapan Vali Şahin, tüm çalışanlara teşekkürlerini iletti.

2026’ya kadar yıllık 800 kazı ve kurtarma çalışması hedefleniyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise “Bildiğiniz gibi turizmde rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktık. 2024 yılı hedefimiz ise 60 milyon turist ve 60 milyar dolar turizm geliri. Antalya’da rekor kırarak tüm zamanların en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştık. Bu başarılar kesinlikle tesadüf değil. Biz hedefleri belirlerken bir strateji, bir planlama ortaya koyuyoruz. Gerçekleştirilen açılış bu süreçte turizmi 12 aya yaymak ve nitelikli turizmi güçlendirmek adına attığımız adımlarda en önemli çalışmalarımızdan biri oldu.” dedi.

Türkiye en çok kazı ve kurtarma yapılan ülke

Bakan Ersoy, “Son 60 yılda Türkiye’de arkeoloji ile ilgili yapılanlara eşdeğer işi önümüzdeki 4 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Antalya’yı merkeze alan ‘Geleceğe Miras Projesi’ kapsamında arkeolojik çalışma sayısını yıllık 720’ye yükselttik. Şu anda dünyada son bir yıl içerisinde en çok kazı ve kurtarma çalışması yapılan ülke Türkiye’dir. Bu sayıyı 2024 yılında 750’ye 2026’ya kadar da yıllık 800’e çıkarmayı planlıyoruz. 2028 yıl sonuna kadar Antalya’daki arkeolojik alanlarımıza kazılar, restorasyon ve çevre düzenlemeleri için 5 buçuk milyar lira ödenek ayırdık.” ifadelerini kullanarak konuşmasının sonunda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Yeni otopark, karşılama ofisi, jandarma karakolu, hediyelik eşya satış ofisi, kafeterya ve gişesiyle yenilenen Olimpos Karşılama Merkezinin açılışının ardından Bakan Ersoy ve beraberindeki heyet antik kentte incelemelerde bulunarak yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.