Seçmene tehdit gibi yasa

0

Belediyeler ve belediye şirketleri artık Külliye’nin onayı olmadan yatırım amaçlı borçlanma yapamayacak… Saray’ın izin vermediği belediyelerin yatırımı yarım kalacak, seçmenin gözünden düşecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’da olduğu gibi” tehdidinin ardından muhalefet partilerindeki belediyelerin elini kolunu bağlayacak yeni bir yasal düzenleme geldi.

Belediyeler borçlanmak için onay almak zorunda

Hazine ve Maliye Bakanlığı, belediyelerin yatırımlarını gerçekleştirmek için yurt içinden yapacakları borçlanmayı Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Bakanlığının onayına bağladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, Saray’dan onay alamayan, yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği gibi, merkezi yönetimle el ele vermeyen hiç bir belediye bundan sonra yatırımı tamamlamak için borç alamayacak.

Saray’ın onayını alan iktidar partili belediyeler hem bütçe kaynakları hem de borçlanma imkânlarıyla dilediği yatırımı yapıp seçmene şirin görünürken muhalefet belediyeleri kentin ihtiyacı olan yatırımlara başlayamayacak, yarım kalan yatırımları ise tamamlayamayarak seçmenin gözünden düşecek.