Popülizmden Uzak, “Toplumcu Belediyecilik”

0

AK Parti iktidarında belediye kavramı tarihsel kökeninden koparılıp yüzeyselliğe götürüldü. Belediyeciliğin merkeziyetçi yönetime alternatif olarak doğduğu unutturuldu.

Bugün merkezi iktidarla işbirliği yapmayan belediyelerin yaşama şansı olmadığını partili cumhurbaşkanı milyonların gözünün içine baka baka seçmeni tehdit eder gibi konuşabiliyor.

2014 yılında yasallaşan 5360 sayılı Bütünşehir Yasası muhalif belediyelerin yaşamasına, hizmet etmesine izin vermeyen ve aynı zamanda toplumcu belediyeciliğin kökünü kazıyan bir yasa olarak önümüzde duruyor.

Toplumcu Belediyeciliğin hamisi CHP

Toplumcu belediyeciliğin hamisi olan CHP, belediyeleri emekçi yığınların söz ve karar sahibi olduğu yapılar olarak korunması için çok büyük mücadeleler veriyor.

Dün bu mücadeleyi Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen sürdürüyordu, yarınlarda bu bayrağı devir alacak olan Dr. Niyazi Nefi Kara’nın aynı kararlılıkla bu savaşı sürdüreceğine Manavgat halkının inancı tam.

Bu satırları bu kadar kolay yazmamızın elbet bir nedeni var: Gittiği her mahallede halkla buluşmasında Halkın doktoruna gösterilen sevgi seli, bizlere yeterli ipuçlarını veriyor.

Kara’nın sözleri, siyaseten söylenen sözler değil

Perşembe günü A. Işıklar, Çeltikçi ve Yeni Mahalle’de gerçekleştirdiği toplantılarda, mahalleyi verdiği sözler, siyaseten söylenmiş sözler değildi. Yapılabilecek alt yapısı sağlam projelerini tane tane sıralarken, halk kitlelerini bu çalışmaların bir parçası yapmak yolunda kararlı olduğunun görüntüsünü de veriyordu.

Manavgat’ın her ferdi fahri meclis üyesidir

Kara,” Hayata geçireceğim her projeyi sizin onayınıza sunacağım. Belediye meclisinin fahri üyeleri olarak karar vermede söz sahibi olacaksınız. Bunu nasıl mı yapacağız? 15 yaş üstü her vatandaşımızın telefonuna yükleyeceğimiz bir uygulamayla, bizler sizlerin yanında, sizler de bizlerin yanı başında olacaksınız! Belediyeyi biz birlikte yöneteceğiz…” diyor.

Kara, toplumcu belediyecilik anlayışıyla; Belediye yönetimlerinin merkezi iktidardan başka partilerde olmasını hizmet yarışında halkın lehine rekabet sağlayacağına tüm benliğiyle inanıyor.

CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Dr. Nefi Kara’nın vadettiği projelerin ana başlıkları kısaca şöyle:

 • Sağlık Evleri
 • Köy evleri ( Mahalle sakinlerinin sosyalleşmesini sağlayacak çok kapsamlı ve donanımlı yapılar)
 • Evde bakım ve hasta nakil filosunun teçhizat ve personel kadrosunun arttırılması.
 • Çiftçi Merkez Eğitim Kurumları. Ziraat mühendis kadrolarının arttırılması.
 • Tohum Bankası
 • Veterinerler eşliğinde besicilere eğitim ile doğru yem kullanma eğitimi.
 • Hiçbir üreticinin ürettiği mal dalında kalmasın sloganıyla entegre tesisleri.
 • Ekonomik nedenlerle düğün yapamayan gençlere evlenme desteği.
 • Üniversiteyi kazanan Manavgatlı öğrencilere barınma, beslenme ve eğitim desteği,
 • Emeklilere kira yardımı.
 • Turizm çalışanları ile evi olmayan emekliler için sosyal konut projeleri.

“Alanya’da Doğalgaz varmış, bu kocaman bir yalan”

Kara’nın halka dokunan buna benzer daha birçok projesi var. Kara, Doğalgaz konusunda da; “Alanya’da doğalgaz var diyorlar. Hepsi yalan ve aldatmaca. Botaş doğalgazı Serik sınırına kadar getirsin, ben bir hafta içerisinde kazmayı Manavgat’a vururum, 6 ay içerisinde de Manavgat’ı doğalgaz ile buluştururum” ifadelerini kullanıyor.

Halkın doktoru, halka umut olma yolunda hızla yol alıyor. O Manavgat halkına, Manavgat halkı da ona inanıyor.

Kara söylemleri, inandırıcılığı ve aşıladığı umutla bu soğuk günlerin seçim gezilerinde yürekleri ısıtıyor.