“İnsan Yaşadığı Yere Benzer”

0

Manavgat İYİ Parti’de yaşanan kriz yeni bir ilçe başkanının atanması ve yönetiminde birçok ismin değiştirilmesiyle aşılmış gibi görünüyor.

İYİ Parti ilçe başkanı Esma Kara ve yeni yönetimi geçtiğimiz günlerde basınla bir araya geldi. Katılamadım. Ancak konuşmasının videosunu izledim. Esma Kara konuşmasında ; ‘siyasette üçüncü bir yolun’ gerekliliğinden bahsetti. Hem Ak Parti’yi hem de ana muhalefet partisini yani CHP’yi eleştirdi.  Bir bakıma genel başkanları Meral Akşener’in söylemlerinin küçük bir tekrarını dile getirdi Esma Kara.

Bir siyasi parti kuruluş amacını şayet bir ideolojik yapıya oturtamamışsa üçüncü bir yoldan bahsetmek her yola evirileceği anlamını taşır. Meral Akşener’in özellikle bir süredir dile getirdiği söylemler, İYİ Parti’nin felsefesini hala sağlam bir sağlam zemine oturtturamadığını açıkça gösteriyor.

Akşener’in söylemleri teşkilatları zora sokuyor

Meral Akşener’in siyasi cinayetleri ‘Mertlik’ ve hemen akabinde ‘Şeriat eşittir İslam Dinidir” gibi söylemleri eminim teşkilatları da zora sokacaktır.

Bu eleştirileri bulunduğu il ve ilçenin insanlarına anlatmak, savunmak hiçte kolay olmayacaktır.

Bundan dolayıdır ki Esma Kara ve yönetimi, siyasi yürüyüşlerini genelden ziyade yerel şartlara göre planlamalıdır.

Her siyasetçinin bir hikâyesi vardır ama şiiri yoktur

Siyasiler hikâye anlatmakta ustadırlar. Her siyasinin bir hikâyesi vardır ama bir şiiri yoktur. O yüzden Sayın Kara’nın hikâye yazmak yerine Manavgat’ta bir şiir yazma çabasına girmesi hem kendisi hem de partisi için zorunluluktur.

Ah güzel Ahmet abim benim/ İnsan yaşadığı yere benzer/ O yerin suyuna, o yerin/ toprağına benzer/ Suyunda yüzen balığa/ Toprağını iten çiçeğe/ Dağlarının, tepelerinin dumanlı eğimine/ Konyanın beyaz/ Antebin kırmızı düzlüğüne benzer/ Göğüne benzer ki gözyaşları mavidir/ Denize benzer ki dalgalıdır bakışları/ Evlerine, sokaklarına, köşebaşlarına/ Öylesine benzer ki…”

Edip Cansever’in ‘İnsan Yaşadığı Yere Benzer’ dizeleriyle belleklerimize yerleşen ve yüreklerimize kazınan bu güzelim şiiri, bizde hep yerelliği anımsatır. Tabii aynı zamanda yerele, yöresele aidiyet duygularımızı körükleyip ayağa kaldırır! 

Demem o ki, tabandan tavana, yerelden merkeze şekillendirilemeyen siyasetin ve de siyasetçinin yaşama şansı yoktur.

Belki bugün vardırlar ama tarihin sayfalarında yokturlar…

İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Esma Kara ve yönetimine çıktıkları yolda başarılar dilerim.

.