“Şiddetsiz ve Sömürüsüz Bir Düzen Mümkün”

0

5 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Antalya’daki Kadın Dayanışma Komiteleri basın açıklamasında bir araya geldiler; şiddete, gericiliğe, sömürüye boyun eğmeyen emekçi kadınlar olarak bu düzene karşı mücadeleyi her gün daha da büyüteceklerini ilan ettiler.

Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’ne temsilciler göndereceğiz”

Antalya Kadın Dayanışma Komiteleri adına basın açıklamasını okuyan Damla Kökten, kadına yönelik şiddetin, içerisinde yaşanılan toplumsal sistemlerin binlerce yıldır yarattığı sınıfsal bir sorun olduğunu belirterek KDK’ların ‘böyle gelmiş, böyle gider’ demeden bu sorunu ortadan kaldırmak için mücadele ettiğini vurguladı. Şiddeti yaratan ve ondan beslenen sömürü düzenini sona erdirmenin önemine değinen Kökten, ‘Bu sömürü düzeni ikiyüzlü siyasetçileriyle, kadın düşmanı imamlarıyla, yaşamımızı karartan tarikatlarıyla, iliğimizi sömüren patronlarıyla, 4 eşli milletvekilleriyle bize yetti. Hakkımızda konuştuklarıyla, dayatmalarıyla, şiddetiyle, baskısıyla yetti. Yaşamlarımızdan çaldıklarıyla, geleceğimize koydukları ipoteklerle yetti. Bizim üzerimizden yaptıkları ikiyüzlü siyasetleriyle yetti. Artık bitti. Patronların temsilcileri susacak; bu ülkenin emekçi kadınları, onların temsilcileri konuşacak.’ diyerek Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’ne temsilciler göndereceklerini açıkladı.

“Laik bir düzeni mutlaka kuracağız”

Kökten açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Kadın Dayanışma Komiteleri olarak haykırıyoruz: Bu ülkenin kuruluşunda vardık, geleceğinde de olacağız. O gelecekte eşit, laik ve bağımsız bir Cumhuriyet var. O gelecekte kadınları vitrin süsü olarak görenlerin değil, emekçi kadınların temsilcileri var. O gelecekte biz varız: Bu ülkenin boyun eğmeyen, sömürüye, şiddete, yoksulluğa karşı mücadele eden kadınları var. Başkalarının bize reva gördüğü hayatı değil, hak ettiğimiz hayatı yaşamak için bu düzeni değiştireceğiz. Kadın Dayanışma Komiteleri olarak mücadeleyi her gün daha da büyüteceğiz. Şiddetsiz, sömürüsüz, eşit ve laik bir düzeni mutlaka kuracağız.”

Açıklamanın ardından Altınova Kadın Dayanışma Komitesi üyesi Fazilet Kabadayı şiir okudu ve Grup Memleket müzik dinletisi gerçekleştirdi.