Sözen Kaçtıkça, Genel Merkez Onu Kovalayacak!

0

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in, ‘ Benden bu kadar, izin verirseniz artık aday olmayacağım’ söylemini dile getirmesinden bu yana 12 gün geride kaldı.

Bu süreçte neler yaşandı, kısaca hatırlayalım:

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki halkla buluşma toplantısının hemen bitiminde CHP İlçe Örgütü’nün yönlendirmesiyle, kalabalık bir gurup Sözen’in evinin önünde ‘GERİ DÖN’ çağrısı yaptı. Çağrıya katılanlar arasında Demokrat Parti ilçe Başkanı Aylin Tezcan Çelik’in de olması dikkat çekti. Ve hatta Çelik kalabalığa kısa bir konuşma yaptı ve Sözen’e desteğini sundu.

Tam sayıyı bilmemekle birlikte edindiğimiz bilgiler doğrultusunda 90 muhtarın Sözen’i kararından vazgeçirmek için belediyeye adeta baskın yapmalarıydı.

Keza belediye personeli de aynı istek ve duygularla başkanlarını bırakmak istemediklerini beyan ettiler. Ayrıca gençlerde kentin çeşitli yerlerine pankartlar asarak açık ve net olarak desteklerini gösterdi.

Bütün bu gelişmelerin ardından Sözen, aldığı karardan geri adım atar mı, bunu bilebilmemiz mümkün değildir.

Sözen, almış olduğu kararların altında ezilen bir kişilik yapısına sahip değil. Şayet bir karar almış ise, aldığı bu kararın uzun soluklu bir düşüncenin sonucu olduğu kesindir.

Manavgat siyasetinin en güçlü aktörlerinden biri olan Sözen’in ani bir kararla ‘Ben bırakıyorum’ demesinin elbette toplumsal tepkileri olacaktı, oldu da.

CHP Genel Merkezi’nin de bu karardan hoşnut olmadığı, Antalya milletvekillerini Sözen’i ikna etmek için harekete geçirdiği edindiğimiz kulis bilgileri arasında.

Bu kulis bilgilerinin doğruluğunu 2024 mahalli idareler seçimine kısa bir süre kalmasına rağmen, Sözen sonrası CHP’den başkan aday adaylarının henüz kendilerini ortaya çıkarmamasından anlıyoruz.

Anlaşılan o ki toplumda aday adaylığı konuşulan isimler, Sözen’in nihai kararını bekliyorlar. Çünkü şu ana kadar bu isimler kendileriyle ilgili topluma bir mesaj vermediler. Aslında bu isimlerin beklediği diğer ve belki de en önemlisi CHP Genel Merkezi’nin vereceği karardır.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Başarı belediye başkanlarımızı bırakmayacağız. Yeniden aday yapacağız. Yasal süreç izin vermediği için önseçim değil ama eğilim yoklaması yapacağız. Hepsinden de önemlisi il ve ilçelerde ‘ başkanlarımız için memnuniyet anketi’ yaptıracağız” diyor.

15 yıldır her koşulda CHP adına seçim kazanarak koltuğunu koruyan bir belediye başkanından Genel Merkez’in kolayca vaz geçeceğine ihtimal vermiyorum.

Görünen o ki, Sözen kaçtıkça, genel merkez onu kovalayacak.

Varsayalım ki Sözen sözünden dönmedi, direndi ve aday olmadı. 100 yaşındaki bir parti mutlaka Manavgat’ın benimseyeceği bir ismi aday gösterecektir.

Ancak aday olarak gösterilecek ismin belirlenmesinde Sözen’in çok ciddi etkisinin olacağı da gözden kaçırılmamalıdır.

Sözen’in destek vermediği, arkasında durmadığı CHP’li bir adayın Manavgat’ta seçimi kazanması tehlikeye girebilir…