“Antalya turizm kazanımlarından pay almalı”

0

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya TBMM Genel Kurulu’nda Antalya’nın turizm kazanımlarından mutlaka pay alması gerektiğini savundu. Kaya, “’Antalya’mız ürettiği katma değere göre hak ettiği hizmeti alamayan bir şehrimizdir” dedi.

Meclis’te Antalya ve Manavgat’ın sesi oldu

14 Mayıs Milletvekilliği seçiminde koltuğunda oturan bir vekil olmayacağını, Antalya’nın sorunlarını Meclis Kürsüsünden her fırsatta dile getireceğinin sözünü veren Aykut Kaya’nın sözünü tutuyor olması, partili-partisiz Antalyalıları ve Manavgatlıları memnun ediyor. Kaya, son bir haftada Organize Sanayi, Kentsel Dönüşüm Yasası ve Yerel yönetimlerin turizmden pay almasıyla ilgili konuları Meclis’te dile getirdi.

“Antalya’nın aldığı temel hizmetler sağlıklı değil”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya Antalya’nın ürettiği katma değere göre hak ettiği hizmeti alamayan bir şehir olduğu vurgusunu yaptığı konuşmasında, “ Antalya’mızın hak ettiği hizmeti alamadığını bir kenara bırakın, aldığı zorunlu temel hizmetler bile sağlıklı değildir. Antalya’nın ürettiği katma değerin belli bir kısmı Antalya’da kalırsa altyapısına ve kalkınmasına bizlerde büyük destek oluruz” dedi.

Kaya, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Konaklama vergisi 400 milyon dolar”

Bakın, özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yurt dışında otelde kaldığınız zaman şehir vergisi ödersiniz. Ödediğiniz konaklama vergisi o şehir için kullanılır. Bizim ülkede ise, toplanan konaklama vergisi doğrudan Hazine Bakanlığı’na gitmektedir. Antalya’dan toplanan yaklaşık 400 milyon dolarlık konaklama ve tanıtım vergisinin en az yarısı Antalya’da kalmalı ve Antalya’nın altyapısı ve kalkınması için kullanılmalıdır

“Komisyonlar oluşturulması şart”

Antalya’nın sorunlarını ve çözümünü en iyi bölge insanları bilebilir. Valiliğin önderliğinde Büyükşehir Belediye Başkanı, STK temsilcileri ve turizm temsilcilerinden oluşan bir komisyonla Antalya’mız için yatırımlara karar verilmelidir.