“Cumhuriyetimizin 100. Yılı, Türkiye yüzyılı kutlu olsun”

0

Antalya Valisi Hulusi Şahin Cumhuriyet’in 100. Yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Vali Şahin kutlama mesajında;

“Mazinin mirasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün inancıyla âtinin ülküsüne dönüştüren, milletimizin iradesi ve mücadelesiyle tescillenen cumhuriyetimiz, bugün 100 yaşındandır. Kutlu olsun, bin yaşasın!

29 Ekim 1923’ten günümüze, Türkiye Cumhuriyeti, binlere yıldır tarih sayfalarını altın harflerle süsleyen Türk milletinin sarsılmaz inanç ve kararlı duruşunun müstesna nişanıdır. Milli egemenliğin istikrarı, iradesi ve itibarıdır.  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte vesayet ağırlıklarından kurtulan Türkiye Cumhuriyeti, kenetlenişin, dirilişin ve yükselişin simgesi olarak küresel dünya düzeninde hakikatin hür ve gür sesidir.

Aziz milletimiz, 100 yıldır yaşadığı buhranlar, acılar, darbeler, terör olayları ve işgal girişimlerine rağmen Cumhuriyetimize ve tarihimizin derinliklerinden bugünlere köklü bir gelenekle ulaşan milli emanetlerimize; milli hafızalarımıza kazınan Devlet Ebed Müddet anlayışıyla sahip çıkmıştır.

Bugün bu anlayış ile cumhuriyetimizi bize emanet eden şehit ve gazilerimizin vuslat bulduğu kutlu ruhtan aldığımız ilham ile Cumhuriyetimizin 100. Yıl gurunu hep birlikte paylaşıyoruz. Cumhuriyet coşkusunu yüreklerimizden evlerimizin balkonlarına, şehrimizin caddelerine, meydanlarına hep birlikte taşıyoruz.

Bu coşkunun ilelebet devam etmesi için “Türkiye Yüzyılını inşa edebilmemiz hep birlikte geleceğe umutla bakabilmemiz için,  gençlerimize çocuklarımıza Cumhuriyetin değerlerini, büyük Türk milletinin bir ferdi olmanın şerefini ve kıymetini en güzel şekilde ifade etmeliyiz. Binlerce yıllık milli töremizin ve devlet geleneğimizin kutsiyetini gençlerimizin kalplerine ve zihinlerine nakşetmeliyiz. Unutmayalım ki, bu bizim en önemli meselemiz, en öncelikli vazifemizdir.

Bu niyetle Türkiye’nin yüz akı Antalya’mızda, 19 ilçemizde, şehrimizin dört bir köşesinde Cumhuriyetimizin 100. yılını en görkemli şekilde kutluyoruz. 7’den 77’ye tüm hemşehrilerimizi kucaklayacak şekilde etkinlikler düzenliyoruz. Yüreklerimizde parlayan cumhuriyet coşkumuzu Antalya’dan Almatı’ya, Aşkabat’tan Rabat’a, Kaşgar’dan Saray Bosna’ya, Bakü’den Lefkoşe’ye kadar tüm gönül coğrafyamızla paylaşacağımıza, yarınlarımızın umut meşalesi gençlerimizle yüzyıllar boyunca yaşatacağımıza yürekten inanıyorum.

Bu inanç ve duygularla; başta Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, cumhuriyetimizin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçip ahirete göç eden tüm kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gurur abidesi gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılı, Türkiye Yüzyılı kutlu olsun.

 Yaşasın Millet!

Yaşasın Devlet!

Yaşasın Cumhuriyet!” ifadelerine yer verdi.