FİLİSTİN, MANAVGAT VE SESSİZLİK

0

Aşırı sağcı Siyonist ve büyük İsrail hevesleriyle uzun süredir çalışmalarını sürdüren terör devleti İsrail yine Gazze’de önüne geleni öldürmeye başladı. Hatta bir Türk vatandaşı olan İstanbul’da 1984 yılında dünyaya gelmiş İsrail asıllı Hay Eytan Cohen Yanarocak Sözcü Tv’de “Bizim çocuğumuzu kesip biçeni biz kesip biçmeyelim mi?” deme cesaretini bile gösterdi. Neyse ki moderatör, İsmail Saymaz ve Deniz Zeyrek ile beraber diğer konuklar gerekli tepkiyi göstererek meydanı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını hak etmeyen bu Siyonist’e bırakmadılar.

Dezenformasyon Büyüyor

İsrail Hamas ile mücadele adı altında Gazze’yi Müslümanlardan arındırma politikalarını yerine getirirken ABD, Avrupa ülkeleri ve Arap devletleri de beni destekliyor şeklinde bir propaganda yürüterek vahşetini terörle mücadele maskesi altına saklamayı başarıyor.  Aslına bakacak olursanız İsrail gerçekten de bu devletlerce destekleniyor. Peki ya Türkiye?

Zihinsel Ayrılık

Türkiye’de kafalar hiç görülmediği kadar karışık. Sosyal medya ve tartışmalara baktığımızda Türk halkının ilk kez Filistin konusunda bu kadar tutarsız olduğunu görüyoruz. Daha önce cılız bir sesle duyduğumuz bazı görüşler güçlenmiş durumda. “Filistinliler zaten Osmanlı döneminde topraklarını Yahudilere satmıştı.” “I. Dünya Savaşında bizi arkadan vurdular, ettiklerini bulsunlar” “Ermeni soykırımını tanıdılar” “Karabağ savaşında Ermenilere destek açıkladılar” “ASALA’yı da bunlar desteklememiş miydi?”… daha neler neler. Seç beğen al. Hatta bazı sosyalist partiler Filistin halkının yanındayız dediklerinde Araplara nasıl destek verirsiniz diyerek partilerinden istifa eden sosyalistler ortaya çıktı. Ülkede AK Parti MHP ortaklığının yürüttüğü milliyetçi söylem her zaman Filistin meselesinde Filistin’e destek veren sosyalistler bile ne yazık ki ikiye ayrılmış. Ne var ki ülkemiz kahir ekseriyet hala Filistin ile omuz omuza. Peki ya Manavgat?

Manavgat Sessiz

Ne yazık ki Manavgat sessiz. Bir İslam beldesi olan Gazze bombalanırken Manavgat’ta birkaç STK hariç hiçbir seçilmişin veya STK temsilcisinin ne protesto eylemi oldu ne de kınayıcı bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Geçtiğimiz salı günü Manavgat Cumhuriyet Meydanında AGD’nin yaptığı “Filistin Sahipsiz Değildir” mitingine de ne halktan nede birkaç STK’dan başka bir destek gelmedi. 300000’e yakın nüfuslu bir Müslüman beldeden 100 kişiye yakın bir insan topluluğunun mitingde olması acaba neyle açıklanabilir? Galatasaray’ın Manchester galibiyetinde dahi çığlık atan insanımız neden bu cuma günü namaz çıkışı düzenlenen gıyabi cenaze namazına yoğun bir katılım göstermez? Sana ne oldu Manavgat? Bundan 20 yıl önce ABD’nin Irak’a saldırı düzenlemesini engellemek için devasa bir protesto gösterisi ve yürüyüşü yaparken bugün nasıl olurda gastrocaz festivalleri ve sanat musikisi etkinlikleri düzenleyebilirsin? Sevgili Manavgat sana ne oldu, neden bu sessizlik? Filistin meselesine sosyalist ve sol görüşlü insanlar en başından beri Filistin’e sahip çıkarken solun kalesi olan Manavgat neden Filistin’deki katliama ses çıkarmıyor? Yoksa sol Manavgat’ta bir lidere ve tabana sahip değil mi, solculuk sadece seçim dönemiyle mi sınırlı? Ağzını her açtığında Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş’i öven CHP’li arkadaşlar Deniz Gezmiş’in 1969’da Filistin’e destek olmak için FKÖ kamplarına gittiklerini unuttu mu? Sanırım Manavgat’ın Filistin’e desteği bir AGD Manavgat Temsilcisi Ahmet Ali Gök’e bir de TİP Manavgat İlçe Başkanı Şerife Arslan’a kaldı. Eğer Manavgat’ta en çok izlenen ve takip edilen şey Konyalılar Derneği Başkanı olan AK Parti meclis üyesinin marifetleri etrafındaki tartışma ya da plaj voleybolu olmuşsa bence çokta konuşmaya gerek kalmıyor?