Manavgat, partiler ve yerel seçim

0

Manavgat Belediye Başkanlığı için ismi geçen adaylar, kurdukları dar ekiplerle nokta atışı ziyaretler yaparak, yarışı diğer adaylardan bir adım önde götürme çabasındalar.

Aday adaylarını şu aralar sıklıkla cenazelerde, düğünlerde,  açılışlarda görmek mümkün. Adaylıkları henüz kesinlik kazanmadığı için halkın geniş kısmını kucaklayacak çalışmalardan şimdilik uzak duruyorlar.

Siyasete yakın olan sade vatandaş ise isimler üzerinden değerlendirme yapmayı tercih ediyor. Daha önceki yazılarımda birçok kez dile getirmiştim. Burada bir kez daha tekrar ediyorum:

2024 yılının 31 Mart’ında geçekleştirilecek mahalli idareler seçimi hiçbir aday için kolay olmayacak. Manavgat belki tarihinde ilk kez çok adaylı bir seçime gidecek.

Cumhur İttifakı (AK Parti MHP), CHP ve İYİ Parti’nin yanı sıra Saadet Partisi, Deva Partisi, Zafer Partisi, Memleket Partisi’nin de yerel seçimde aday çıkaracakları genel merkezleri tarafından resmen açıklandı. Program ve çalışmalarını bu yönde sürdürüyorlar.

BBP ve Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı ile birlikte hareket edeceğini öngörebiliriz. Ancak belediye meclis üyeliklerinde bu partilerin beklentisi karşılık bulmaz ise neler olur? Bunu da listeler kesinlik kazandıktan sonra görebiliriz. Milli Yol Partisi ise henüz hangi zeminde yol alacağına karar vermemiş gibi görünüyor.

Sol partiler içinde şuan göze çarpan en diri parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP). Milletvekilliği seçiminde azımsanmayacak bir oy alan TİP’in belediye başkanlığı seçiminde CHP’nin adayını destekleyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.  Cumartesi günü yapılan Kurultay’da isim değişikliğine giden Yeşil Sol Parti Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) ile TKP’nin de tercihleri sağ partilerden yana olmayacaktır.

Siyasi parti adaylarının dışında iki de bağımsız adayımız var. Her iki aday da çıktıkları bu yoldan bir adım geri atmayacaklarını söylüyor. Ancak seçime bağımsız aday olarak girseler dahi Siyasi Partiler Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği meclis üyelikleri listesi için bir partiye ihtiyaçları var. Bu hangi parti olur şuan söylemek mümkün değil. Bu yönde ciddi çalışmaları olduğu da bir sır değil.

AK Parti büyük Kongresi’ni yaptı. Sırada CHP’nin Kasım’daki kongresi var. Ak Parti sanırım CHP’nin kongresi sonucunda Kasım’ın 20’sinden sonra adaylarını açıklar. CHP’nin ise adaylarını Aralık ayı içerisinde açıklayacağı bekleniyor.

Çok adaylı bu seçimde arzulanan insanların birbirini kırmadan, dökmeden Manavgat’a yakışır bir seçim sürecinin yaşanmasıdır.