ANTİK SİDE’DE GASTRO CAZ FESTİVALİ

0

Manavgat Belediyesi, Antik Side’de farklı kültürleri bir araya getirmek, Side’nin tarihini lezzet ve müzikle beraber sentezlemek amacıyla 13-14-15 Ekim tarihleri arasında ünlü şefler ve ünlü caz sanatçıların da katılımıyla “GASTRO CAZ” festivali düzenleyecek.

Mutfağın ve müziğin ustaları 3 gün boyunca farklı kültürlerin lezzetlerini ve mutfağa yakışan müzik olarak adlandırılan Caz dinletisini sunacak.  Side Gastro Caz Festivali, ilk olarak tarihi bir mirasa sahip olan Apollon Tapınağı önündeki açılış konseriyle başlayacak. Manavgat Belediyesi tarafından hazırlanan festival programında ünlü şefler Mehmet Özer, Rene Brıenen, Hazer Armani ve Türev Uludağ yer alacak. Ayrıca ünlü caz sanatçıları Emin Fındıkoğlu ve Fatih Erkoç ta Side’de caz müzik dinletisi gerçekleştirecek.

ŞEFLER SÖYLEŞİ YAPACAK

Side Gastro Caz Festivali’ne katılan ünlü şefler, söyleşi yaparak lezzet sunumları ve yemeklerin kültürel ve tarihi yapısı hakkında bilgi verecek.  İlk gün, Tolga Kamiloğlu sunumu ile Side Kültür Evi’nde “Yörük Göçer Mutfağı” ve “Geleneksel Lezzetler” söyleşisi gerçekleşecek. Söyleşiye, ünlü Şef Memet Özer de katılacak. İkinci gün ise Yeme-İçme Uzmanı Şef Oğul Türkkan ile “Yeni Lezzetler-Tropikal Meyveler” konulu söyleşi yapılacak. Side Kültür Evi’nde yapılacak olan söyleşinin konuğu Şef Yağız İzgül, Hazer Armani ve Türev Uludağ olacak. Üçüncü gün ise Yeme- İçme Uzmanı Oğul Türkkan tarafından yine “Girit-Akdeniz ve Ege Mutfağı” konulu söyleşi yapılacak. Bu söyleşiye Gurme Şef Ahmet Güzelyağdöken, Tolga Kamiloğlu, Zafiris Thelogos ve Yazar Nihat Özdal katılacak. 3 gün boyunca Side Kültür Evi’nde her gün 16.00’da başlayacak söyleşiler 19.00’da son bulacak.

 SİDE’DE CAZ RÜZGÂRI ESECEK

Sanat ve mutfağın sentezinin bir araya gelmesiyle birlikte Antik Side’de Caz dinletisi de festivale renk katacak.  Ünlü Caz Sanatçıları Emin Fındıkoğlu ve Fatih Erkoç, orkestralarıyla birlikte Apollon Tapınağı’nda unutulmaz bir konser verecek. Tolga Bilgin Global Jazz, Coalıtıon ft, Nanny, Assis, Daniele Gorgone, Alexsandr Bozhenko, Barış Ertürk, Hüseyin Çakır, Serhan Erko, Şenova Ülker, Melisa Kıral, Zeynep Kuyumcu, Eylül Gültekin, Kuzey Aktuğ, Çağdaş Oruç, Burak Dursun, Turgut Alp Bekoğlu, Savaş Şahin,Kerem Görsev, Ferit Odman, Mehmet Akalın gibi gibi caz ustaları Antik Side’de Caz Rüzgarı estirecek. Apollon Tapınağı’nda yapılacak olan Caz Konserleri, 21.30’da başlayıp 23.30’da sona erecek. İlk gün Tolga Bilgin, ikinci gün Emin Fındıkoğlu, üçüncü gün ise Fatih Erkoç sahne alacak.

BAŞKAN SÖZEN, “FESTİVAL SİDE’YE RENK KATACAK”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, 3 gün boyunca devam edecek olan Gastro Caz Festivali’nin bölgeye renk katacağını söyledi. Başkan Şükrü Sözen, “Tarihsel dönemlerden itibaren birçok medeniyete ve kültürel birlikteliğe ev sahipliği yapan Antik Side’de, sanat ve mutfağı bir araya getiren muhteşem bir organizasyon düzenledik. Yerel ve kültürel lezzetler, ünlü şeflerimiz tarafından tanıtılacak. Ayrıca, mutfağa yakışan sanat dallarından birisi olan Caz dinletileri de ünlü sanatçılarımızın katılımıyla gerçekleşecek. 13-14-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan festivalimiz, bölgemize renk katacak. Tüm vatandaşlarımızı bu birlikteliğe katılmaya davet ediyorum. Kentimize ve Side’mize değer katan kültür ve sanat buluşmalarımız hız kesmeden devam edecektir” dedi.