Erol, “Algılarla değil, olgularla siyaset yapıyoruz”

0

Manavgat AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol, Turizm ve Kültür Bakanlığınca tahsisi iptal edilen Sorkun Çamlığı’ndaki 254 dönümlük arazi için Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in açıklamalarını cevaben ilçe binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

 Toplantıya AK Parti İl Başkanı Ali Çetin, Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Gülçin Özboz, Antalya Koordinatörü Halil Ece, meclis üyeleri, ilçe yöneticileri ve partililer katıldı.

AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol’un basın açıklaması aşağıdaki gibidir:

“Sayın Basın mensupları, çok kıymetli Antalyalı hemşerilerimiz:

Malumunuz olduğu üzere Manavgat Belediye Başkanı 23 Eylül 2023 cumartesi günü kamuoyuna başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’mıza olmak üzere, Partimize, Milletvekillerimize, İlçe Başkanımıza karşı ağır itham ve iddiaların olduğu talihsiz bir açıklama yapmıştır.

Yaklaşık 15 yıldır Manavgat Belediye Başkanlığı görevini ifa eden şahsın, yerel seçimlerden önce son viraja girildiği bugünlerde panik halinde yaptığı bu açıklamalar, aslında kaybetme korkusuyla halkımızı yanıltma çabası güden yanlış ve eksik bilgilendirme ile mağdur edebiyatıyla desteklenme çabasından başka bir şey değildir.

Side Turizm alanı kapsamındaki Antalya-Manavgat İlçesi Mahallesi Titreyen göl mevkiinde bulunan mülkiyeti hazineye ait 1276 parsel numaralı yerin 254.742,88 metrekarelik kısmı üzerinde EKO PARK nitelikli rekreasyon alanı yapılmak üzere orman içi açık alanlar, aktivite alanları, açık havuz, yol ve otopark alanları yapılmak üzere Manavgat Belediyesi’ne yönetmeliğe göre ön izin tahsis bedeli ödenmek şartıyla 2012 yılında ön tahsisi yapılmıştır.

Ön izin aşamasında yapılacak işlemler Belediye’ye detaylı sırasıyla bildirilmiş, ağaç ve bitki örtüsü tahrip edilmemesi şartı konulmuştur.

Bununla beraber tahsis kararında yer alan bütün şartlara aynen uymayı, yükümlülüklere ve şartlara uyulmaması durumunda tahsisin iptal edilmesinin kabul edileceğini ve tüm yapı ve tesislerle beraber Bakanlığa teslim edileceğini buna karşılık hiçbir hak talepte bulunulmayacağı Manavgat Belediyesi Meclis kararıyla kabul etmiştir. 02.08.2016 tarihinde alınan Belediye Meclis Kararında, yine yalan yanlış bilgiler ile basın açıklaması yapan Belediye Başkanı’nın doğal olarak en başta imzası var.

Manavgat Belediyesi EKO Park yapmak için tahsis izni aldığı alanın statüsünü bir süre sonra ‘Eğlence Merkezi’ne çevirmek isteyerek; 251.742 metre kare açık alanı ormanlık arazinin tamamını kullanarak ve EKO Park’a aykırı olarak tesisler ekleyerek talep yazısı göndermiştir. Belediyenin söz konusu ‘Eğlence Merkezi’ içerisinde su parkı, Aquapark, restoran, kahvehane,  tiyatro, go kart alanı, macera parkı alanı, sirk alanı, lunapark, bar salonu, Açıkhava tiyatrosu, tenis kortu, basketbol, voleybol, futbol sahası, yüzme havuzu, zıplama alanı, satış üniteleri gibi alanları projede talep etmiştir.

Turizm Bakanlığı, Manavgat Belediyesi’nin talebi doğrultusunda Eğlence Merkezi talebini ön tahsisin idari ve mali yükümlüklerini bildirmekle beraber geçen zaman zarfında yeniden yapılan değerlendirmelerde ilgili müdürlük; EKO PARK olarak başvurulan projenin ‘Eğlence Merkezi’ne çevrildiği ayrıca EKO Park olarak ayrılan bu alanın sonradan lokanta, bar salonu, açık hava tiyatrosu, kahvehane, spor sahaları, satış üniteleri gibi yerlere dönüştürülmesiyle yapılaşmanın artması orman alanının düzenini bozmaya yönelik olarak ağaçların ve doğal yapının yok edilmesine sebebiyet verebileceğini tespit edilmiştir.

Bu doğrultuda;

Bu alanın eğlence merkezine dönüştürülmesinin uygunluğu, bu süre zarfında kanun ve yönetmeliklerde herhangi bir yeni düzenleme olup olmadığı, doğal sit özellikleri taşıyıp taşımadığı, ÇED raporunun olup olmadığı, mekânsal planlamanın uygunluğunun araştırılmasını istemiştir.

Bu nedenle Orman Bölge Müdürlüğü’nün EKO Park’tan Eğlence Yerine dönüştürülmesinden yapılan incelemede; ormanlık alanlarda aşırı yoğun şekilde yapı yapılması, betonlaşmaya dönük görüntü kirliliğine yol açılması orman tahribatı oluşturacağından çok miktarda ağaç kesilmesinin ve doğal yapının yok edilmesinin uygun olmayacağı görülmüştür.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce, Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonunun ekolojik temelli bilimsel araştırma yapılmasının, vasıf değişikliği sebebiyle daha çok yapı yapılmasının ağaçların ve doğal yaşamın yok edilmesine sebebiyet vereceği düşünüldüğünden alanın doğal sit özelliği bakımından bilimsel araştırma yapılmasına karar verilmiştir. Ayrıca yapılan incelemeler sonucunda alanın bir kısmının kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında, büyük bir kısmının ise sahil şeridinde kaldığı tespit edilmiştir. Sahil şeritlerinin uygulama imar planları tümüyle açık alan olarak toplumun kullanmasına tahsis edilecek şekilde düzenlenir. Yönetmelikler gereğince bu alan içinde toplumun yararlanmasına açık yapılarda olmak üzere başka hiçbir tesis yapılamaz.  EKO PARK tahsis türünün Eğlence Merkezine değiştirilmesi, Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) mevzuatı kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle ÇED belgesi bulunmamaktadır.

Turizm İl Müdürlüğü’nün tahsisle ilgili görüşünde, kesin tahsis şartları için, zamanında ruhsatı alınarak tesis inşaatının başlatılması, Turizm İşletme Belgesi alınması, amacı dışında kullanılmaması gerekmektedir. Bunların yapılmaması halinde tahsis iptal edilir.

Tüm bu bahsedilen kurum görüşleri ve gelişmeler dikkate alındığında;

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2023 yılındaki yazısında söz konusu alanın yapılan değerlendirme sonucunda Bakanlığımızın arazi tahsis komisyonunca kararı uyarınca Manavgat Belediyesi 2016 tarihli meclis kararıyla kabul edilen yükümlülüklere aykırı olarak taşınmazın Manavgat Belediye Başkanlığı’nca alanı tahsis amacı dışında kullanıldığı göz önünde bulundurularak açık aykırılık nedeniyle tahsis iptal edilmiştir. Orman Bölge Müdürlüğü’ne tahsisin iptali bildirilmiştir.

Sürecin başından itibaren mevzuat hükümlerince hareket eden Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız yine mevzuat hükümlerince tahsis iptal edince Manavgat Belediye Başkanın yaptığı basın açıklamasında maalesef yanlış bilgilerle mağdur edebiyatı yaratma yoluna gitmiştir.

Söz verdik yapıyoruz;

Cumhurbaşkanımız Sayın RECEP TAYYİP Erdoğan’ın sözünü verdiği Manavgat Sorgun Çamlığı Millet Bahçesi müjdesini de bir kez daha siz kıymetli hemşerilerimize duyurmak istiyorum. İmar planı büyükşehir belediye başkanımız Menderes Türel zamanında yapılan bu alanda Tarım ve Orman Bakanlığımızın proje çalışmaları devam ediyor. En kısa zamanda bu büyük projeyi de halkımızın hizmetine kazandırmış olacağız.

Manavgat Belediye Başkanı;! Biz Sorgun Çamlığı Millet Bahçesini, okulları, kapalı yüzme havuzu, yurt inşaatı, 300 yataklı hastane, yangın evleri, köy konakları gibi birçok yatırımı geleceğimiz olan çocuklarımıza, gençlere, halkımıza kazandıran yatırımların müjdesini veren Sn. Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız, il Başkanımız, milletvekillerimiz ve parti teşkilatımız ile birlikte Manavgat halkımıza kazandırmanın haklı gururunu taşırken, sen ise belediyedeki basiretsiz yönetimin yüzünden tahsisi iptal edilen mesire alanı ile ilgili yalan yanlış bilgilerle Kamuoyuna Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere İl Başkanımıza, Milletvekillerimize, Partimize yönelik söylediğin  ağır ithamların cevabını 2024 yılı yerel seçimlerinde halk sandıkta verecektir. Bu güne kadar çiçek böcek belediyeciliği yaparak kamuoyunu yanılttın.

Görev sürenizce satışını yaptığınız 273 adet konut arsası, Evrenseki ve Çolaklı turizm bölgesinde 7 adet otel arsası 3 adet turizm çarşı arsası, yüzlerce tarladan, binadan ibaret 1.000.000 m2 üzerinde arazi satışlarından elde ettiğiniz milyarlarca lira geliri ile MANAVGAT’IN hangi kayda değer yatırımını gerçekleştirdiniz.

2023 Eylül ayı Belediye meclis toplantısında satış zincirine yenilerini ekleyerek yeni hastane inşaatının bitişiğindeki D 400 yoluna sıfır 2 adet paha biçilmez ticari belediye arsası neden satıyorsun. Manavgat belediyesi bu kadar imkânların  içinde yatırım yapmaktan aciz mi kaldı. Bu parsellerde sosyal belediyecilik anlayışı ile ihtiyaç sahibi hasta yakınları için belediye konaklama tesisi ve kadın sığınma evleri yapılamaz mıydı?

Çocuklarımızın gençlerimizin ve halkımızın geleceği olan 1.000.000 m2 üzerinde belediye parselinibir bir satarken Belediye başkanı olarak Sorgun mesire alanındaki duyarlılığı neden göstermedin. ?

Manavgat halkına kazandırmayı hayal ettiğin eğlence merkezini bir bir sattığın belediye arsalarında yapmayı neden düşünmedin. ?

Gösterdiğiniz hiçbir mazeret Belediye başkanı olarak Manavgat’a yapılmayan yatırımların sorumsuzca harcanan belediye bütçesinin sorumluluğundan sizi kurtaramayacaktır.

Festivaller, güreşler, konserler için sponsorlardan topladığın bütçenin bir kısmını da sosyal belediyecilikte harcasan olmaz mıydı?

Manavgat halkı bu yerel seçimlerde Manavgat’ımızı Ak parti belediyeciliği ile buluşturup hak ettiği hizmetleri alacaktır. Bizim işimiz hizmet siyasetidir.

CHP ilçe başkanı basın açıklamasındaki, sağlık konusunda basit yersiz ve sığ ithamları inandırıcılığı olmayan çamur at iz kalsın siyasetinin ta kendisidir.

Buradan Manavgat Belediye Başkanına, Manavgatlı hemşerilerimiz adına soruyorum; Devlet hastanesi yatırımının arsasını, yer seçimini eleştiriyorsunuz. 15 yıldır Manavgat belediyesini yöneten sensin. Görevde kaldığın 15 yıl boyunca neden bir hastane yapılacak sağlık tesis alanı ayırmadın? 1.000.000 m2 üzerinde yer satmışsın, bunları satarken hastane yeri ayırmak aklına gelmedi de bizim yaptığımız hastane yatırımını eleştirirken mi geliyor.

Şu an yapımı devam eden hastane inşaatının yeri Menderes Türel Başkanın döneminde sağlık tesis alanına çevrilen hazine parselidir. Bunun değerlendirmesini siz değil bırakın saygıdeğer Manavgat halkı yapsın. Bizim işimiz hizmet siyasetidir.

Bir belediye başkanı, vatandaşına hizmet vermek için göreve talip olur ve seçildikten sonra da yine vatandaşı merkeze koyarak yoluna devam eder. Manavgat halkımız yıllardır patates tarlasına dönen yollarda çile çekmekte, en insani ve zaruri hizmetleri bile alamamaktadır, Belediye hizmetleri; çöp, çamur ve çukur belediyeciliğine dönmüştür.

Manavgatlı besicilerin ihtiyacı olan canlı hayvan pazarı için hükümetimizden ve bakanlığımızdan yer tahsisi istedin. Hükümetimiz halkın yararına olan her hizmette olduğu gibi burada da parti ayrımı gözetmeksizin Demirciler Mahallesinde 27.05.2021 tarih ve 859877 sayılı yazı ile 2 yıl süreli ön tahsis yaptı. Buraya vaad ettiğin Canlı Hayvan Pazarını neden yapmadın, bugüne kadar bir kör çivi bile çakmadın. Madem yapamayacaksın neden yapacağım deyip devlet arazilerinin ön tahsisini yaptırıp atıl bırakıyorsun.

Belediye Başkanına bu noktada sormak isteriz; şehrimizin gözbebeği, dünya markası Manavgat Şelalesi, Manavgat’ın bir değeridir diyerek, işletme hakkı hükümetimiz tarafından Manavgat Belediyesine verilmiştir. Peki, belediye başkanı ne yapmıştır? Manavgat Şelalesi’nin işletmesini adrese teslim ihaleyle özel sektöre devretmiştir.

Partimize ve partililerimize halkın içine nasıl çıkacaksınız diye soran belediye başkanına fildişi kulesinden inmesini tavsiye ediyoruz. Zira parti teşkilatımızın her kademesinin sokakta olduğunu ancak o zaman görebilecektir. Milletimizin kurduğu Ak parti, yine milletimizle omuz omuza Cumhuriyetimizin 2.yüzyılında şahlanış dönemine girmiştir. Sayısını unuttukları seçim yenilgilerine 2024 yerel seçimlerinde bir yenisi daha eklenecektir. Belediye başkanı perşembenin gelişini çarşambadan görmüş olacak ki, talihsiz ve tarifsiz iftiralara başvurmuştur. Buradan kendisine samimi olarak şunu söylüyoruz; büyük Türk milleti doğruluk ve samimiyetle gönül yapanları, hizmet edenleri tercih eder. Ak partinin her seçimden zaferle çıkmasının en önemli sebebi budur.

Sayın Basın mensupları; Türkiye Cumhuriyeti devleti her ne kadar bu sene 100. kuruluş yılını kutlayacaksa da binlerce yıllık devlet geleneği olan tüm kurum ve kuruluşlarıyla milletini merkeze alan bir devlettir. Bu durum 20 yılı aşan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Ak Parti iktidarında net bir şekilde zirveye çıkmıştır.

Belediye Başkanının kurumlarımızı itibarsızlaştırma gayreti ile yaptığı söz konusu açıklama aslında Türk Devlet yapısının art niyetlilere karşı vatanımızın bir çakıl taşının bir ağacının dahi önem atfettiğini görerek aldığı önlemlere reflekslere karşı haksız bir tepki ve algı söyleminden başka bir şey değildir.

Sözlerime son verirken yapmış olduğu basın açıklamasında partimize ve üst düzey yetkililerimize sarf etmiş olduğu seviyesiz söylemleri aynen kendisine iade ediyoruz ki; aynası işidir kişinin lafa bakılmaz. Ak parti olarak algılarla değil olgularla ve gerçeklerle siyaset yapıyoruz., bu kapsamda bizim yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.

Saygılarımla”