İYİ Partili Kaya’dan 3 Ayrı Soru Önergesi

0

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya TBMM’deki çalışmalarıyla tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Kaya Elektrik kesintileri, vize sorunu ve KPSS’de başarılı olan öğretmenlerin atanmamasının nedenlerini ilgili bakanlıklarca cevaplanması istemiyle üç ayrı soru önergesini Meclis gündemine taşıdı.

Enerji Dağıtım Şirketlerinin denetlenmesi çağrısında bulundu

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle vatandaşa daha kaliteli hizmet götürebilme savının iflas ettiğini belirterek, “Elektrik Piyasası Kanunu yedi yılda 9 kez değişti. Yenilenebilir Enerji Kanunu on beş yılda 5 kez değişti. Üretimi arttırmak, daha ucuz enerji üretmek ve enerjinin altyapısını muhkem hâle getirmek amacıyla ülkemizde enerjide nakil ve dağıtım özelleştirildi. Ancak şehirlerimizin enerji altyapısı daha iyi hale gelmek şöyle dursun yatırımlar yapılmadığı için daha da kötülemiştir. Çünkü firmalar, sadece tahsilatı ön plana çıkarmış, kaçak enerji bedellerini tahsil yoluna gitmiş, altyapı konusunda gerekli yatırımları yapmamıştır. Kamunun denetimi olmadan özel sektör yatırımlarına girmenin büyük risk arz ettiği yaşanan örneklerle ortadadır. Bakanlığınızın ivedilikle gerekli önlemleri alması ve şehirlerimizin enerji altyapısının güçlendirilmesi için bu şirketler üzerinde denetimlerini artırması çağrısında bulunuyorum” dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Meclis’e verdiği soru önergesinde; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın cevaplaması istemiyle aşağıdaki soruları yöneltti:

                      Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar

Antalya’daki turistik bölgelerde, özellikle Manavgat ve Konyaaltı, uzun bir süredir meydana gelen elektrik kesintilerinin nedenleri nedir? 2020 yılından bu yana turizm sezonunda (Mayıs-Eylül aylarında) Manavgat’ta kaç kesinti yaşanmıştır? Bu kesintilerin hangisi planlı bakım çalışmalarından kaynaklanmıştır? Arıza kaynaklı elektrik kesintileri kaç kez meydana gelmiştir?

  1. Bölgede bugüne kadar yetersiz gelen kaç tane trafo ve elektrik nakil hatları yenilenmiştir?
  2. Bölgede yaşanan kesintiler sebebiyle elektrik dağıtım hizmeti veren özel şirket kusurlu mu değil midir? Bu konuda denetlemeler yapılmış mıdır? Denetimler sonucunda herhangi bir eksiklik tespit edilmiş midir? Eğer tespit edildiyse, hangi tür yaptırımlar uygulanmıştır?
  3. Elektrik dağıtım hizmeti veren özel şirket, gerekli yatırımları zamanında gerçekleştirip gerçekleştirmediği konusunda bugüne kadar kaç defa denetlenmiştir?
  4. Söz konusu şirket, özelleştirme sonrasında ne kadar altyapı yatırımı taahhüt etmiştir? Bu taahhüt edilen yatırımların ne kadarı hayata geçirilmiştir?
  5. Elektrik kesintilerinden kaynaklanan zararların tespiti için herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Esnaf ve vatandaşımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için Bakanlığınızın yürüttüğü hasar tespit çalışmaları var mıdır?
  6. Kesintiler nedeniyle vatandaşımızın ve esnafın uğradığı zararlar tazmin edilmiş midir?

Kaya, ayrıca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a ‘vize’ ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e ‘Atanamayan Öğretmenlerin’ sorununu iki ayrı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

                         Manavgat’ta memnuniyetle karşılandı

Manavgat’ta son günlerde sıklıkla yaşanan elektrik kesintilerinin meclis gündemine taşınması halk tarafından memnuniyetle karşılandı.

Elektrik kesintileri nedeniyle ciddi bir zarara uğradığını belirten bir esnafımız, konunun Manavgatlı bir vekil tarafından Meclis gündemine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti belirtirken, “Günlerdir vekillerimiz nerede diye soruyorduk? Nihayet sesimizi duyan bir vekilimiz oldu. Sizlerin aracılığıyla Sayın Aykut Kaya’ya esnaflarımız adına teşekkür ediyorum. Bu işin peşini bırakmayacağına, takipçisi olacağına inancım sonsuz” dedi.