CARETTA CARETTALAR ATO KORUMASINDA

0

Ankara Ticaret Odası (ATO) yönetimi, Ekolojik Araştırma Derneği (EKAD) Manavgat temsilcileriyle bir araya gelerek anlamlı ortak bir çalışmaya imza attılar. Kızılot kumsalına yumurtalarını bırakan Caretta carettalar EKAD’ın gözetiminde ATO yönetimi tarafından koruma altına alındı.

Manavgat Kızılot Sahilinde deniz kaplumbağalarının kumsalı kazarak yumurtalarını bıraktıklarını tespit eden EKAD, yuvaların korunması için işaretlemeler yaparak buraları koruma altına aldı. Koruma altına alınan alanın ATO tatil sitesine ait olması nedeniyle ekipler, konu hakkında yönetimi bilgilendirdi.

“Onlar bizim artık evlatlarımız gibi”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ekşi site sakinlerini sahilde toplayarak kısa bir bilgilendirme yaptı. Ekşi, “Caretta carettaların yumurtlama alanları sitemize ait kumsalın sınırları içerisindedir. Onları korumakta hepimizin görevidir. Ben sizler adınıza onları yavrularımız gibi sahiplenip koruyacağımıza söz verdim. Nesli tükenmeyle karşı karşıya kalan deniz kaplumbağalarının ATO sakinleri tarafından korunarak güvenli bir şekilde denize ulaşmalarını sağlamak bir evladımızı hayata hazırlamakla eş anlamlıdır. Bu konuda çevreci arkadaşlar da bizlere destek olacak. Onlara da bu çabalarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“İnsanlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz”

Ekolojik Araştırma Derneği (EKAD) Manavgat Temsilcisi Ordu Üniversitesi Biyoloji Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans sahibi Fatih Polat, Deniz Kaplumbağalarının neslinin, son elli yıldaki insan faaliyetlerinin etkisiyle tehlike altında olduğunu söyledi.

“110 milyon yıldır varlar”

Deniz kaplumbağalarının yaklaşık 110 milyon yıldır var olduğunu belirten Polat, “ İnsanlarımızın dikkatsizliği, sorumsuzluğu ve çevreye olana duyarsızlıkları nedeniyle deniz kaplumbağalarının nesli son yıldır yok olmayla karşı karşıya. Deniz kaplumbağaları yaşamlarının büyük bölümünü denizde geçirmelerine rağmen, nesillerinin devamı için yumurtlamak amacıyla kumsalı kullanırlar. Akdeniz sahilleri de dünyaca önemli yuvalama kumsallarıdır. Kızılot sahili de yaptığımız çalışmalarla 8 adet yuvalama alanı tespit ettik.  İşaretlemelerini yaparak yuvaları koruma altına altık. Bu alan ATO tatil sitesinin kumsalı olduğu için yönetime görüşerek, gereken koruma tedbirlerini birlikte aldık. Başkan ve yönetiminin bu konuda duyarlı olmaları hepimizi çok mutlu etti. Ekip olarak süreç içerisinde kontrollerimizi yapacağız ancak şunu söyleyebilirim ki; gözümüz artık arkada değil. Çünkü ATO yönetimi ve sakinlerinin heyecanını ve isteğini gördük” dedi.

Site sakinlerinden mini konser

Bir şenlik havasında gerçekleştirilen organizasyonda site sakinlerinden Atıf Candemir, Hamit Büyükçayır ve Asım İsli üçlüsü Türk Halk ve Sanat Müziğinden oluşan ezgilerle mini bir konser verdi.

Başkan ve site sakinlerine plaket

EKAD Manavgat Temsilcisi Fatih Polat, kendilerine desteklerini esirgemeyen Başkan Yusuf Ekşi ile site sakinleri adına Av. Can Tatar’a birer plaket takdim etti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ekşi ise günüm anlam ve önemine istinaden katılımcılara ay yıldız armalı şapka hediye etti.