Ana Sayfa Güncel Seçmen Listeleri Pazartesi Günü Askıya Çıkıyor

Seçmen Listeleri Pazartesi Günü Askıya Çıkıyor

0

14 Mayıs 2023 Pazar Günü saat 8.00 ila 17.00 saatleri arasında yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28’inci Dönem Milletvekili Seçimi için seçim takvimi açıklandı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı seçim takvimine göre seçmen listeleri 20 Mart Pazartesi Günü tüm muhtarlıklarda askıya çıkacak ve 2 Nisan 2023 Pazar günü askı süresi sonlanacaktır.

Açıklamanın devamında şu hususlara dikkat çekildi:

Seçimin en önemli süreçlerinden biri olan askı süresi mutlaka önemsenip vatandaşlık görevi yerine getirilmelidir.

Seçmen listesi kayıtlı olduğunuz birinci adres tabanlıdır. İkinci adres beyanınızda oy kullanamazsınız.

Askı süresini kaçıran seçmenler 2 Nisan 2023 tarihinden sonra seçmen olma hakkını kaybedecek.

Muhtarlıklar ve nüfus müdürlükleri askı süresince Cumartesi ve Pazar günleri açık olacaktır.

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle başka şehirlerde ikamet etmek zorunda kalan depremzedelerin oy kullanabilmeleri için de bir takım kararlar alan YSK, depremzedelerin bulundukları il ya da ilçede oy kullanmak istemeleri halinde nüfus müdürlüklerine müracaat etmelerini istedi.

Şehirlerarası adres kaydı yaptırmak isteyen seçmenlere de açıklık getiren YSK,  şehirlerarası adres kaydı yaptırmak isteyenleri şehir dışındaki ikametgâhlarına ait bir fatura (elektrik, su ve vb.) ile bizzat nüfus müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiğinin önemle altını çizdi. Açıklamanın devamında, “Askı süreci boyunca depremzedeler hariç e-devlet üzerinden hiç kimseye şehirlerarası adres taşıma olanağı sağlamayacaktır” denildi.

Siyasi partilerin bir çalışması var mıdır?

YSK’nın açıkladığı seçim takviminden sonra deprem nedeniyle Antalya’ya yerleştirilen depremzedelerin oy kullanabilmesi için siyasi partilerin bir çalışması olup olmadığı sorgulanıyor.