CHP’de milletvekili listelerine girmek ateşten gömlek

0

14 Mayıs 2023 seçim tarihinin Resmi Gazete ’de yayınlanması ve YSK’nın açıklamalarının ardından siyasi partilerin genel merkezlerinde ciddi bir hareketlilik gözlendi.

CHP Genel Merkez’de yoğunluk

CHP’de 2023 seçimleri için milletvekili adaylı süreci daha önce takvime bağlanmıştı. Yeni dönemde mecliste olmak isteyen partililerin randevu istekleri nedeniyle genel merkezde yoğunluk arttı. CHP’de milletvekillerinin yarıdan fazlasının değişmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Milletvekili listelerinde değişikliğe gidilecek

Mevcut vekiller, yeni dönemde de parlamentodaki yerlerini korumak istiyor. Parti kaynaklarından alınan bilgiye göre ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili listelerinde büyük bir değişikliğe hazırlanıyor.

Mevcut vekillerin yarısı mecliste olmayacak

2018 seçiminde önseçimle gelmelerine rağmen mevcut milletvekillerinin yarısı liste dışı kalmıştı. 6’ı masa çerçevesinde ortak listeler yapılması durumunda 2023 seçiminde bu sayının artması bekleniyor.

Kılıçdaroğlu’ndan belediye ve il başkanlarına izin yok

Aday olmak isteyen partililer, genel merkezden randevu alma yarışına girdi.  Kılıçdaroğlu’nun belediye ve il başkanlarının milletvekili adaylığına sıcak bakmadığı biliniyor. Buna rağmen randevu isteyenlere, “Kendi bölgelerinizde, görevinizin başında olun” mesajı verildiği biliniyor.

Büyük kentlerde aday profili belirlendi

Büyük kentlerde adayların belirlenmesinde demografik yapı ve temsil esas olacak. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Diyarbakır ve Şanlıurfa listelerinde tanınırlığı yüksek isimlere de yer verilecek. Milletvekili sayısı 8’den az olan şehirlerde ise il dışından adaylar değerlendirme kapsamına alınmayacak.

Aday adayı patlaması yaşanıyor

Antalya’nın çıkaracağı milletvekili sayısı 17. CHP’nin önceki seçimde 78 milletvekili aday adayı vardı, bunlardan ancak 5’i ipi göğüsledi. Başkanlık seçimini kazanma ihtimali çok yüksek olan Millet İttifakı’nın kurucu partisi CHP’de milletvekili aday adayı sayısında patlama yaşanması bekleniyor.

6’ı masa paydaş partilere Antalya’da kontenjan verecek mi?

CHP seçmeni, 6’ı masanın bileşeni partilerin İYİ Parti dışında CHP listelerinin seçilecek sırasına isim ya da isimler verebileceği ihtimalini araştırıyor, soruyor.

Böyle bir ihtimal dâhilinde partinin her kademesinde yıllardır görev almış, örgüt içinde büyümüş milletvekili aday adaylarının seçilebilecek bir sırada yer almalarının mümkün olamayacağı görüşü ağırlıklı olarak dillendiriliyor.