Ana Sayfa Güncel ATO Sitesi’ndeki kaçak yapılar yıkılıyor

ATO Sitesi’ndeki kaçak yapılar yıkılıyor

0

Manavgat Belediyesi Karacalar Mahallesi’nde bulunan ATO Tatil Sitesi’nde yer alan 15 taşınmaza imara aykırılıkları nedeniyle yıkım kararı aldı.

Manavgat Belediyesi Yapı Kontrol Ekiplerince imara aykırı yapılar, verilen hukuki sürelerin ardından yıkılıyor. Belediye son olarak Manavgat ilçe Jandarma Komutanlığı ve belediye personelinin ortak programıyla ATO Tatil Sitesi’nde yer alan 15 binanın projeye uygun hale getirilmesi için yıkımına başladı.

Belediye imar personellerinin kontrolünde bir taşınmazın yıkımı gerçekleştirilirken diğer 14 taşınmazın imara aykırı olan eklentilerini kendilerinin yıkacaklarını belirtmeleri üzerine malik sahiplerine 10 gün süre verildi.

Yıkımın erteleme isteği reddedildi

Ülkemizde yaşanan deprem felaketi ve kaymakamlık makamının isteğiyle boş olan evlere depremzede ailelerin yerleştirildiğini, yıkım kararı alınan bu evlerde depremzede ailelerin ikamet ettiği söyleyen ATO Yön. Kur. Başkanı Yusuf Ekşi, yıkımın bir süre ertelenmesine dair verdikleri dilekçelerine red cevabı verildiğini belirtti.

“Kararın uygulanmaması gibi bir talebimiz yok”

Fırıncılar Konfederasyonu Başkalığının yanı sıra Ankara Fırıncılar Odası Başkanlığı görevlerinde uzun süre bulunduğunu belirten ATO Yön. Kur. Başkanı Yusuf Ekşi, yıkım kararına karşı olmadıklarını, Manavgat Belediyesinin yasal sorumluluklarını yerine getirdiğine vurgu yaptığı açıklamasında; “Hukuki süreçler dışında yıkımların tümden kaldırılması ya da kararın uygulanmaması gibi bir talebimiz asla olamaz. Ancak yıkım yapılacak mevsim kış. Bu evde oturan aileler var. Bu kış şartlarında bu aileler mağduriyet yaşayacak. Bu nedenle yıkımın güz mevsiminde yapılmasını talep ettik” diye konuştu.

“Yıkımın güz mevsimine ertelenmesini istedik”

Konuyla ilgili kaymakamlık makamına da dilekçeyle müracaat ettiklerini dile getiren Ekşi, “kaymakamlık tarafından verilen cevabi yazıda, yetki ve sorumluluğun Manavgat Belediyesi’nde olduğu tarafımıza bildirildi” dedi.

“Vatandaşın CİMER şikâyetleri süreci hızlandırdı”

ATO Tatil Sitesi’nde yer alan evlerin 30 yaşında olduğunu ve mimari projenin kış şartlarına uygun olarak planlanmadığının altını çizen Ekşi, “ Yıllar içerisinde sakinler kışın da burada oturmaya karar verdi ve oturacakları evleri kış şartlarına uygun hale getirecek bir takım eklentiler yaptılar. Elbette bunu doğru bulmuyoruz. Ancak birçok mülk sahibi imar affından yararlanarak binalarını yasal konuma getirdi. Yıkım kararı alınan 15 bina bu süreyi kaçırdıkları için bu haktan yaralanmadılar. Böylelikle kaçınılmaz sonuç ortaya çıktı. Vatandaşın CİMER şikâyetleri de bu süreci hızlandırdı” dedi.

ATO Tatil sitesindeki imara aykırı kaçak yapıların yıkım işlemi 15 Mart’a kadar devam edecek.