TKP Antalya İl Örgütü: “Phaselis’ten Elinizi Çekin!”

0

TKP Antalya İl Başkanı Erhan Altınkaynak, “Ülkemiz henüz deprem bölgesinde ranta dayalı yapılaşma nedeniyle yaşanan yıkımın ortasındayken, koruma alanı içerisindeki doğal alanların özel şirketlere peşkeş çekilmesi; siyasi iktidarın piyasacı karakterini bütün kurumlarıyla göz önüne sermektedir.” dedi.

Antalya’nı Kemer ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Phaselis antik kentinin 1. Derece arkeolojik sit alanı içerisinde iki ayrı plaj işletmesi yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca özel bir şirkete ihale edilmesine sert tepki koyan TKP Antalya İl Örgütü, yaptığı yazılı açıklamada iktidara seslenerek; “Phaselis’ten elinizi çekin!” dedi.

TKP Antalya İl Örgütü’nün açıklamasında öne çıkan satır başları şu şekildedir:

Alan, 85 bin metrekare

*Plana göre antik kent içerisinde yer alan Bostanlık Koyu ile Cennet Koyu olarak bilinen Alacasu Koyu’nda toplam 85 bin metrekarelik alanda günübirlik tesisler, kafeterya, otopark, karşılama merkezi, duş ve tuvaletlerden oluşan çok sayıda yapı inşa edilecek.

Depremi mücbir sebep görmediler

** İhaleyi alan Sa-Fa Restorasyon Sanayi İnşaat Ticaret Ldt. Şti adlı şirket, bölge halkından alınan bilgilere göre depremi bile mücbir sebep görmedi ve 20 Şubat’ta iş makinaları bölgeye girdi.

Bakanlık 47,7 milyon lira bütçe ayırdı

*** Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından doğaya ve tarihi dokuya dokunulmadığını, projenin Phaselis’i korumak için hayata geçirildiğini beyan eden Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili proje için 47 milyon 700 bin liralık bir bütçe ayırdığı ortaya çıktı.

İktidar piyasacı karakterinden vaz geçmiyor!

**** Ülkemiz henüz deprem bölgesinde ranta dayalı yapılaşma nedeniyle yaşanan yıkımın ortasındayken, koruma alanı içerisindeki doğal alanların özel şirketlere peşkeş çekilmesi; siyasi iktidarın piyasacı karakterini bütün kurumlarıyla göz önüne sermektedir.

Bakanlık ihaleyi iptal etmelidir

***** Kültür ve Turizm Bakanlığı, antik kentin bütün tarihi ve doğal yapısını bozacak projeyi derhal iptal etmeli, alanda yaratılan tahribatın giderilmesi için gerekli çalışmaları başlatmalı, 1. Derece Koruma Alanı içerisinde bulunan antik kentin doğal yapısının korunması için gerekli önlemleri almalıdır.”