Kongrelerde Akşener- Aydın kapışması

0

İlçelerde ilçe kongrelerini tamamlayan İYİ Parti, anakentlerde il başkanlıkları seçimlerine başladı. Seçimlerinde kıyasıya bir mücadele yaşanıyor. Ankara’dan sonra Antalya il kongresi de gergin ve sıkıntılı geçti.

İl başkan adaylarından İYİ Parti’nin Muratpaşa ilçe başkanı Semih Tayfur’un konuşması sert bulunarak divan tarafından dışarı çıkarıldı. Tayfur konuşmasına salonun dışında devam etti.

Antalya Körfez Gazetesi muhabiri Hasan Yavaşlar’ın haberine göre; Semih Tayfur, elinde Kur-an ile kürsüye çıkarak delegelere baskı yapıldığını iddia etti.

“Yerel için değil genel seçim için çalışın”

Baskıyla, dayatmayla delege paylaşımı yaptırmaya çalışanlara sesleniyorum! Başaramayacaksınız. Hiç kimse 2023 yılında yapılacak genel seçimlerinde İYİ Parti’nin başarısı için çabalama yerine; yerel seçimler için dizayn yapmaya kalkmasın!..”

Lider Gazetesi Böcek’i suçladı

Semih Tayfur’un serzenişinin bir benzerini iktidara yakın Lider Gazetesi iki hafta önce CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “ İYİ Parti’yi dizayn ediyor” haberini manşetine taşıyarak, Böcek’i suçlamıştı.

Lider Gazetesi’nin attığı bu manşete her iki taraftan da bir yalanlama ya da bir açıklama gelmedi. En azından ben böyle bir açıklamaya rastlamadım.

Aslında asıl sorunun tepede yaşandığını görmemek için kör olmak gerekiyor. Genel Başkan Meral Akşener ekibi ile Siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Koray Aydın arasında gizli bir savaş var.

Akşener, Koray Aydın’ın teşkilatlardaki etkinliğinden çekiniyor

Bugüne kadar konsolide edilen bu gizli savaş Ankara Kongresi ile kendini açığa çıkardı. Meral Akşener, Koray Aydın’ın teşkilatlardaki gücünden oldukça çekiniyor. Koray Aydın’ı teşkilatlardan sorumlu gene başkanlık görevinden bu yüzden aldı. Aydın’ın teşkilatlardaki etkinliğini kırmak için yapılan bir görev değişimiydi.

Ancak kongreler bize Aydın’ın teşkilatlar üzerinde hala ciddi bir etkisinin olduğunu gösterdi. Bundan sonrası elbette ki ülkenin kaderini belirleyecek başkanlık ve milletvekili seçimleri. İyi Parti’de ki gruplaşmalar bakalım partinin oylarına ne yönde etki edecek?

İl yönetiminde Manavgatlı tek isim Ayşe Kula

İl Başkanı seçilen Vahdet Afşin Karacan’ın il yönetim listesinde Manavgatlı sadece bir isim var, Ayşe Kula*

Yönetim listesindeki Alper Arıkan ismine dikkat etmek gerek. Alanya İYİ Parti ilçe başkanlığını da yürüten Arıkan, il yönetimine de adını yazdırarak, ihtimalle il başkan yardımcılığı görevini de üstlenecek.

Emel Özden memnun

Alper Arıkan’ın il yönetiminde yer alması sanırım en çok milletvekili aday adayı Emel Özden’i memnun etmiştir. Bu ikili aylar önce birlikte yol almak için kameralar önünde birbirlerine söz vermişti. Gelişmeleri hep birlikte bekleyip, göreceğiz.

İlçe başkanları parti tüzüğü gereği üst kurul delegesi (Kurultay) olarak listede kendine yer buluyor. Hüseyin Ergen’in yanı sıra Aykut Kaya, Mustafa Erol ve Duran Öz kurultay delegeleri olarak listede yer aldılar.

Aykut Kaya’ya öncelikle acil şifalar dileriz

Bu isimlerin üst kurul delegeleri olmaları, “Aykut Kaya’nın Manavgat ilçe teşkilatının tek sahibi olduğunu belgeledi” yorumları partililer tarafından yapılıyor.

Aykut Kaya’nın teşkilatın tek sahibi olduğunu elbet bilemeyiz. Kaya’ya öncelikle acil şifalar dileyerek, en kısa zamanda sağlığına kavuşması en büyük dileğimizdir.

Ancak görünen köy uzak değil yakındır. Manavgat İYİ Parti’de milletvekilliği aday adaylığı için çetin bir mücadele bizleri bekliyor. Bu da bir başka yazımızın konusu olsun.

  • İYİ Parti Manavgat İlçe Teşkilat Başkanlığı’nda Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Ayşe Kula’nın, CHP’nin önemli isimlerinden Halil Kula ile bir akrabalığı bulunmamaktadır. ( Kamuoyunda sıkça sorulduğu için bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım.)