Eğitim-İş, “Sefalet artışını kabul etmiyoruz”

0

Kamu emekçileri, hükümetin yüzde 30 zammını bir günlük iş bırakarak protesto etti. Eğitim-İş Manavgat Temsilciliği Başkanı Ramazan Yılmaz, tüm taleplerinin karşılanmasını istedi.

Birleşik Kamu-İş’in de içerisinde bulunduğu yedi memur konfederasyonu yurt genelinde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Birleşik Kamu –İş, Hak-Sen, Bask, Çalışan-Sen, Şehit Gazi Sen, Yurt- Sen ve Anadolu- Sen’den oluşan kamu federasyonları dün öğle saatlerinde Manavgat Kapalı Pazartesi alanında miting yaptı. Eylemde, “100’de 100 zam”, “İnsanca yaşayacak bir ücret istiyoruz”,  pankartları açıldı.

Eylemin sözcülüğünü yapan Eğitim-İş Manavgat Temsilciliği Başkanı Ramazan Yılmaz, asgari ücretin 8 bin 500 lira olduğunu, asgari ücret ile memur maaşlarının neredeyse eşitlendiğini söyledi.

2010 yılında asgari ücret 576 lira iken, ortalama memur maaşının asgari ücretin 3 katı olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Emekliler, memurlar acınacak artışa maruz kaldı”

Günümüzde ise yeni açıklanan asgari ücret ile ortalama memur maaşları eşit seviyeye gelmiş, emeklilerin ücretleri ise asgari ücretin dahi altında kalmıştır. Sorun asgari ücretin çok arttırılması değil, kamu çalışanları ve emeklilerin ücretlerinin komik ve acınacak artışlara maruz kalmasıdır. Kamu çalışanları ve emekliler olarak ülke şartlarına ve ekonomik krize bakılmaksızın açıklanan sefalet artışını kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarının görüşleri ve talepleri dinlenmeden kapalı kapılar ardında verilen bahşişleri kabul etmiyoruz.”

Yılmaz, memurların emekli olduğunda “açlığa mahkûm edildiğini” vurguladı. “Bugün yedi konfederasyon olarak tüm bu taleplerimizin karşılanması için hükümeti uyarmak adına bir günlük iş bıraktık” diyen Ramazan Yılmaz, şunları söyledi:

“Mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz..”

“Tek gücümüz emeğimiz ve oylarımızdır. Bugün iş bırakan ve iş bırakma kararımıza destek veren yurt genelinde milyonlarca yurttaşımız bulunmaktadır. İktidara buradan tekrar sesleniyoruz. İş bırakan, bizleri destekleyen, haksızlığa uğrayan milyonlarca kamu çalışanı, emekli, işçi, ev kadını, öğrenci ve toplumun tüm kesimlerinden aldığımız güçle bugün karşınızdayız. Kamu Konfederasyonları Platformu olarak, milyonlarca yurttaşımızın elinden aldığınız hayat standartlarını ve yıllardır uğradığımız hak kayıplarını iade eden kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.”

İş bırakma eylemine Manavgat Atatürkçü Dernek Başkanı Yaşar Bulut ve yönetimi de destek verdi.

Sözcü Ramazan Yılmaz’ın konuşmaları katılımcılar tarafından atılan sloganlarla sık sık kesildi. Konuşmanın ardından çekilen halay eyleme, görsel bir şenlik kattı.