Manavgat Sütçüler Birliği övgüyü hak ediyor

0

İlçemizde gerçek anlamıyla üyeleri ve Manavgat için çalışan bir sivil toplum kuruluşunun varlığı hepimizi mutlu ediyor. Manavgat Süt Üreticileri Birliği Türkiye Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) gönüllü aracılığını yapıyor.

Süt üreticilerinin yem ihtiyacını karşılamak için TMO ile protokol imzalayan Manavgat Süt Üreticileri Birliği üreticiyi büyük bir külfetten kurtarıyor. Daha kısa bir süre öncesine kadar büyük-küçükbaş hayvanlarını beslemek için Burdur’a gitmek zorunda kalan üretici yemlerini artık Manavgat’tan tedarik ediyor.

Birlik sadece Manavgatlı üreticilerin değil komşu ilçelerin de yem ihtiyacını bila bedel karşılıyor. Verilen bu hizmet üreticiyi hem yakıt derdinden hem de arpasını değirmene götürüp kırdırmaktan kurtarıyor, ayrıca ekonomik olarak da üreticiye büyük bir avantaj sağlıyor.

Hayvancılıkla uğraşan Saraçlı Mahallesi’nden Ramazan Tarakçı arpa çuvallarını kamyonetine yüklerken sorularımızı cevapladı.

Tarakçı, “Hizmet kar amaçlı değil”

Ramazan Tarakçı, “Sütçüler Birliği’nin bu çalışmasını çok yararlı buluyoruz. Geçmişte yemimizi Burdur’dan alıyorduk. Bu da bize külfetin yanı sıra maliyetimizi de arttırıyordu. Yemi Burdur’dan getirmek tek başına yeterli olmuyordu. Birde bu yemi değirmene götürüp kırdırmasını yaptırıyorduk. Masraf üstüne masraf biniyordu. Şimdi bütün bu işleri bizim için sütçüler birliği üstleniyor. Üstelik bu hizmeti kar amaçlı değil üreticiye destek vermek için yapıyor. Allah Bilal başkandan razı olsun, bizleri bu sıkıntıdan kurtardı.”

Kaymak, ”Yollarda artık zaman harcamıyoruz”

Bir diğer üretici Mehmet Kaymak ise; “Tarım ve hayvancılık bitme noktasına geldi. Eskiden bir aylık asgari ücretle 20 çuval gübre alınırken şimdi bir asgari ücretle 8 çuval anca gübre alınıyor. Üreticiye her türlü destek verilmelidir. Başkan Bilal Ay bu bağlamda en büyük destekçimiz oldu. Bizleri en azından yakıt derdinden kurtardı. Bu hizmet bizlere ayrıca zaman da kazandırdı. Yollarda harcadığımız zamanı şimdi işimize ayırıyoruz. Allah binlerce kez razı olsun. Aynı desteği diğer kurumlardan da bekliyoruz” diye konuştu.

“Paramız beklentimizden önce hesaba yatırılıyor”

Süt üreticileri ayrıca ürettikleri sütün parasını zamanından çok önce tahsil ettikleri için de mutlu. Geçmiş dönemlerde mandıracılardan paralarını almak için peşinden koştuklarını dile getiren üreticiler, “Şimdi durum çok farklı. Paramız ne zaman yatacak diye hiç düşünmüyoruz. Çünkü paramızı beklentimizden çok önce hesabımıza yatırıldığını birliğin çektiği mesajlardan görüyoruz” diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.

“Sağlanan faydanın manevi hazzı, reklam yapmaktan hayırlıdır”

Manavgat Süt ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay yasal mevzuatlar çerçevesinde sosyal ilişkilerini kullanarak zor olanı başarırken, üreticilere sağladığı faydanın manevi hazzını duymanın, yapılan işin reklamını yapmaktan çok daha hayırlıdır diyor.