Eleştirirken aynaya bakmak gerek

0

Manavgat Toptancı Hali’ne yönelik eleştiriler bitmiyor. Bu eleştirilerde haklılık payı yok mu, elbette fazlasıyla var. Manavgat kendi doğasına yakışır bir yapının ilçesine kazandırılmasını arzu ediyor.

Ancak bu eleştirileri yaparken işin ardını ve önünü bilmek gerekir. İçi boşaltılmış eleştirilerin Manavgat’a bir yararı olmadığını her gün örnekleriyle görüyor, yaşıyoruz.

Manavgatlı kendini Alanya ile kıyaslamaktan artık vazgeçmeli, özüne ve gerçeğine dönmelidir. Komşu ilçenin ne yaptığı değil bizlerin neler yapamadığınız sorgulanmalı ve konuşulmalıdır.

Alanya’da 4 toptancı halini tek çatı altında toplama projesinin temeli 2016 yılında atıldı. Yani Menderes Türel’in başkanlığı döneminde yapımına başlandı. Muhittin Böcek göreve geldiğinde Alanya toptancı halinin yüzde 30 yapımı tamamlanmıştı. Böcek, “Devlette devamlılık esastır” diyerek projeye ara vermeden devam etti. Bu konuda açıklamaları zaten var.

2016 yılında Manavgat’ın yeni bir toptancı hali için herhangi bir talebi olmuş mudur? Orası tam bir sır. Yetkililer konuşmayınca söylentiler havada uçuşuyor. Rivayet odur ki, Türel’e bu konu için gidilmiş. Türel isteğe sıcak bakmış ama tahsis edilen parseli küçük bulmuş ve alanın Manavgat’ın ihtiyacını karşılamakta yetersiz olacağını belirterek, “ Bana 80 dönüm bir projeden aşağıya gelmeyin” demiş.

Türel’le görüşme sonrasında kimler neler yapmış, işin takibi yapılmış mı, yeni bir yer arayışına girilmiş mi? Bunlar bilinmiyor… Belki biliniyor da dillendirilmiyor.

Bundan tam 5 yıl sonra 2021 yılının Ocak ayında 11 bin 110 metrekarelik Manavgat Toptancı halinin 1. Etap inşaatına başlanmış. Toptancı haline ek olarak 8 ve 15 dönümlük parsellerde de inşaat çalışmalarına başlanacağını yetkililer duyurdu.

Manavgat Toptancı Hali inşaatının aceleye getirilmesinin bir nedeni de mevcut halin Manavgat Belediyesi tarafından iş merkezi yapılması için ihale etmiş olması.

Başkan Sözen 2024 yerel seçimlerinden önce Belediye İş Merkezi’ni Manavgat’a kazandırmayı çok istiyor. Böcek’de bu isteğe duyarsız kalmayarak toptancı halinin eksikliklerinin giderilmesi için yüklenici firma ile teknik ekibine talimatlar yağdırıyor.

Demem o ki;

Alanya yedi yıl önce kentin tüm dinamikleriyle bir araya gelerek dört toptancı halini aynı çatı altında toplama projesini hayata geçirmiş ve epey de yol almış.

Biz Manavgat olarak ne yapmışız? Saldım çayıra Mevla’m kayıra anlayışıyla yan gelip yatmışız..

Yumurta tavuğun bilmem neresine geldiğinde feryat edip sızlanmaktan artık vazgeçmeliyiz!

İşe, eleştirirken kendi özeleştirimizi yapmakla başlayabiliriz mesela…