Halcilerin halleri ‘HAL’ değil

0

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından üç yıl önce temeli atılan ve hak sahiplerine 2022 yılı Eylül ayında yapımı tamamlanarak teslim edileceği söylenen Modern Hal Kompleksi’nin henüz tamamlanmaması hal esnafı ile belediyeleri karşı karşıya getirdi.

Uygulanan mevcut projenin hal standartlarına uymadığını savunan hal esnafı projenin biran önce revize edilerek kullanılabilir duruma getirilmesini isteyerek, bu şartlarda yeni hale taşınmalarının söz konusu bile olamayacağını söylediler.

Halin adı var ama ardiyesi yok

D-400 Karayolu deniz tarafında 30 dönüm üzerine yapılan yeni hal kompleksinin ardiyesinin bile projede yer almadığını söyleyen bir yetkili, ifadelerinde şunları dile getirdi:

  • Proje başından sonuna kadar hatalı. Bu projenin uygulanabilirliğine nasıl izin verilmiş anlamak mümkün değil. Kocaman komplekste esnafların kullanmak zorunda oldukları bir ardiyesi bile yok. Ardiyesiz bir hal olur mu? Esnaf ürünü nerede muhafaza edecek ya da depolayacak?
  • Bizlere işyerlerinin 150 metre kare olacağı söylendi. Yan ekleriyle birlikte bu alanın yeterli olabileceğini söyledik. Ama gördük ki 75 metrekare zemin kat, 75 metrekare de asma kat olarak inşa edilmiş. İşyerlerinin Manavgat’ta olduğu gibi ön cepheleri hiç yok. 1 metrelik bir alanı bizlere reva görmüşler. Çiftçi ürünü getirdiğinde o ürünü sırtımıza alıp döner merdivenlerden çıkarak asma kata çıkarma şansımız herhalde yok.
  • Kantarı girişte bir rampaya monte etmişler. Ağır tonajlı bir araç o rampayı nasıl tırmanacak da kantara çıkacak orası da bir muamma.
  • Hal yönetim binasını alanın tam ortasına inşa etmişler. Zaten alana baktığımızda iki kamyonun aynı zamanda manevra yapması imkânsız gibi görünüyor. O keşmekeşte üretici ürününü teslim etmek için saatlerce dışarıda beklemek zorunda kalacak. Bizlerde otellerin siparişlerini zamanında yetiştireme sıkıntısına gireceğiz.
  • Bize hemen taşının diyorlar. İşyerlerinin iç ve dış sıvası henüz yapılmamış. Çevre düzenlemesinin emaresi yok. Ayrıca enerji ve suda da sıkıntılar var. Bu haliyle oraya taşınmak hal anlayışına ve ekonomiye büyük darbe vurmak demektir. Bizleri ödüllendirmiyorlar, bilakis cezalandırıyorlar.
  • Oysa Manavgat belediyemiz 40 yıl önce bir halin nasıl olması gerektiğini düşünmüş, hem esnaf hem de tüketiciler için rahatlık sağlayacak uygun projeleri hayata geçirmiş ve kullanıma sunmuştur. Önümüzde böylesine güzel bir örnek varken büyükşehir belediyesinin hangi akla hizmet ederek bu projeyi uygulamaya soktuğunu anlamakta zorluk çekiyoruz.
  • Bundan dolayıdır ki bu proje revize edilmeden Manavgat’taki yerimizi asla ve kata boşaltmayacağız, taşınmayacağız…

 Manavgat Belediyesiyle karşı karşıya gelmek istemiyorlar

Hal esnafının en büyük üzüntüsü bu konuda hiçbir sorumluluğu ve dahli olmayan Manavgat Belediyesi ile karşı karşıya gelecek olmaları.

Manavgat Belediyesi kendi tapulu yerinde Belediye İş Merkezi projesini seçimden önce hayata geçirmek istiyor. Tüm şartlar oluşturulmasına rağmen hal esnafının taşınmamasından dolayı projeyi hayata geçiremiyor.

Manavgat Belediyesi’nin ekonomik kaybı büyük

Buda Manavgat Belediyesi için çok büyük bir ekonomik kayıp. Sözen şuana kadar orta bir yol bulunmasını bekledi, sabır gösterdi.

Ancak sorunun devam etmesi halinde Sözen zorunlu olarak yasal hakkını kullanmak isteyecektir. Alanın boşaltılması için hal esnafına esnafa tebligat gönderme yoluna gidilecektir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamaya koyduğu yanlış bir projenin ceremesini umalım Manavgat Belediyesi çekmesin.

Manavgat Belediyesi ile hal esnafının karşı karşıya gelmesi asla tasvip etmeyeceğimiz bir durumdur.

Tüm bu olumsuzluklar yaşanırken işin başında buna müdahale etmeyen hal yönetiminin hiç mi suçu yok?

Elbette kabahatin çoğu onların. Buda başka bir yazımızın konusu olsun!