“Bir vekilin maaşı, öğretmenden fazla olamaz”

0

Milli Yol Partisi (MYP) Manavgat İlçe Başkanı Ali İhsan Kılınç 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Kılınç mesajında Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Bir milletvekilinin maaşı öğretmenden fazla olamaz” vecizesini hatırlatarak öğretmenlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunların eğitime büyük darbe vurduğunu savunan Kılınç, yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veren eğitimcilerin mesleklerini icra edemez hale geldiğini söyledi.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün,”Bir milletvekilinin maaşı öğretmenden fazla olamaz” vecizesini hatırlatan Kılınç,”Kurucu ve ebedi önderimiz Atatürk’ün tüm bu vurgulamalarına karşın, bugün öğretmenlerin içinde bulundukları ekonomik koşullar onlara verilen değerin ve önemin apaçık göstergesidir.” Dedi.

Kılınç açıklamasının devamında şunları söyledi:

Sofradaki aşı da tarladaki işi de adil paylaştırmazsanız verimlilik düşer. Zaten adil olmayan paylaşımla yoksullaştırılan öğretmenlerin sorunlarını çözmek için çaba harcamazsanız bu güzel ülkeyi cehalete mahkûm edersiniz. İktidar Partisinin acil bir şekilde bu sorunu çözmesi Türk milletinin beklentisidir.

Tüm bu olumsuzluklara karşı Cumhuriyetin öğretmenleri, eğitimci sorumluluğu ve bilinciyle nitelikli ve bilimsel eğitim çabalarını, Başöğretmen ’in kendilerine verdiği görev gereği, ”Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirmeyi sürdürecektir.

24 Kasım Öğretmenler Günü, öğretmenlerin sorunlarla boğuştuğu bir gün değil onlara değer verildiğini gösteren ve bu amaçla kutlanan bir gün olmalıydı.

Bu duygularla, daha iyi koşullarda kutlayacağımız günlerin umuduyla; öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun.