“Yaşlanmaktan korkma, sağlıksız yaşamaktan kork”

0

Sağlık Bakanlığı’nın “1 Ekim Yaşlılar Günü” nedeniyle ülke çapında eş zamanlı olarak düzenlendiği etkinlikler kapsamında yaşlı hastalar ziyaret edilerek çiçekler verildi ve ailelerine geçmiş olsun dileklerinde bulunuldu.

Bu etkinlikler kapsamında Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Deniz, “Yaşlanmaktan korkma, sağlıksız yaşamaktan kork” sloganıyla çeşitli etkinliklere imza attı.

Hastalar ve yakınları çok memnun oldu

Saat 17.00’de Manavgat Devlet Hastanesi’nde başlayan ilk farkındanlık yaratma etkinliği hastanede yatan yaşlı hastaları ziyaretle başladı. Hastaların sağlık durumuyla tek tek ilgilenen başhekim Mehmet Deniz, hastaların sağlık durumuyla ilgili doktorlarından bilgi aldı ve yatmakta olan hastalara çiçek takdim ederek yaşlılar gününü kutladı.

Yürüyüş sporunun faydaları anlatıldı

Eklemlerin hareketsizlik ve işlevsizlikten ağır ağır kapandığını, eklem kas ağrılarının başladığını ve bunun sonucunda ilaçlara mahkûm kalındığını savunan Mehmet Deniz, bu şikâyetlerden kurtulmanın tek çaresinin spor ile bolca yürüyüş yapmak olduğunu savundu.

Gençlerin yaşlılık konusunda dikkati çekildi

Başhekim Mehmet Deniz bu soruna dikkat çekmek için beraberinde doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanlarıyla birlikte Manavgat Devlet Hastanesi’nden başlayarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar beraberindeki heyetle birlikte yürüdü. Yürüyüş güzergâhı boyunca yaşlılar ile gençlere çiçekler verildi, sağlıklı bir yaşam için yürüyüş sporunun önemine dikkat çekildi. Güzergâh yürüyüşü boyunca vatandaşlar da yürüyüşe katılım sağlayarak etkinliğe destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk anıtı önünde son bulan yürüyüşte katılımcılar, topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Atatürk Anıtı önünde basın mensuplarına açıklama yapan Manavgat Devlet Hastanesi Baş Hekimi Mehmet Deniz, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İlk haftada 20 dakikalık yürüyüş

Yaşlılıkta karşılaştığımız hastalıkları en aza indirmemiz için yürüme sporuna önem vermeliyiz. Bütün bunların olmaması, ya da daha hafif ilerlemesi için özelikle yaşlılıkta günlük yaşantımıza hareketliliği eklemeliyiz. Çok aç ya da yemekten sonra yürüyüş önermiyoruz. Yeni başlayanlar için ilk haftada 20 dakikalık yürüyüşü yeterli görüyoruz. Her hafta 10’ar dakika artırarak bu süreyi 1 saate çıkarmak mümkündür. Performansa göre haftada 3 ya da 7 kez yürünebilir. Bu konuda söyleyeceğimiz tek şey; “yürüyüş olan eve hastalık girmez” diye konuştu.

Manavgat Devlet hastanesi Başhekimi Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Deniz açıklamasının ardından katılımcılara teşekkür etti.