Google, Jale İnan’ı unutmadı

0

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt dışına öğrenci gönderme projesinin ilk meyvelerinden ülkemizin ilk kadın Arkeoloğu Jale İnan’ı Google unutmadı,  dünyaya bir kez daha hatırlattı.

Dünyaca  ünlü çevrimiçi Google Side Antik Kent, Lyrbe ve Perge Antik Kent kazılarında emeği bulunan ve Antalya Side Müzesinin kurulmasına öncülük eden ve uzun yıllar Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid  Mansel ile birlikte Side kazılarını yöneten   Prof. Dr . Jale İnan’ı ölümünün 21. yılında dünyaya bir kez tanıttı.

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu

27 Eylül 2001 yılında hayatını kaybeden Türk arkeolog Jale İnan’ı anlatan Antalya Side  Kent Kazı Başkanı Prof. Dr.  Feriştah Alanyalı,” Prof. Jale İnan ülkemizin ilk kadın arkeoloğudur. Biz kadın arkeologlara her zaman ilham kaynağı  ve rol model olmuştur. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır’ dedi.

İlçemizde adını yaşatan park var

Eski çağ bilimleri, ülkemizin zengin kültür mirasının ortaya çıkarılması ve araştırılması açısından Atatürk’ün çok önem verdiği arkeoloji bilimi eğitimi için yurt dışına gönderilen Jale İnan, yine büyük önderin, “Sizi bir kıvılcım olarak gönderiyorum. Volkan olup dönmelisiniz” ifadesinde olduğu gibi bir volkan olarak ülkesine dönmüştü.

Manavgat Belediyesi ’de Jale İnan’ın kente kattığı artı değerleri unutmamış adını taşıyan bir parkı Side Mahallesi’nde halkın hizmetine açmıştı.